Z jakich materiałów wykonuje się przemysłowe izolacje termiczne?
Podstawowy podział przemysłowych izolacji termicznych opiera się na wykorzystywanych do produkcji materiałach. Obecnie jest ich naprawdę wiele, a dobór komponentów zależy od potrzeb klienta oraz wydajności, jaką mają zapewniać. Właściciele zakładów przemysłowych decydują się zarówno na te powszechnie stosowane, jak i bardziej wymyślne. Poniższy artykuł przedstawia najczęściej wybierane materiały do produkcji izolacji przemysłowych.
Parametry techniczne izolacji przemysłowych
Każdy materiał stosowany w produkcji termicznych izolacji przemysłowych ma określone parametry. Jedne mają utrzymywać niską temperaturę procesów produkcyjnych, inne zaś zapewnić wydajność energetyczną instalacji. W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się kauczuk syntetyczny oraz poliuretan. Są to obecnie jedne z najwydajniejszych rozwiązań w zakresie termoizolacji. Najważniejsze cechy używanej powszechnie pianki PUR to:
wysoka skuteczność,
szczelność,
wysoki współczynnik przenikania ciepła,
wydajność,
niski ciężar.
Firma Izoserwis poleca zastosowanie pianki PUR do izolacji elementów, takich jak rurociągi, zbiorniki czy urządzenia technologiczne. Jeśli natomiast chodzi o izolacje zwiększające wydajność energetyczną instalacji, w tym przypadku stosuje się głównie maty i otuliny z wełny mineralnej czy pianki PUR. Są to jedne z najskuteczniejszych zabezpieczeń.
Skuteczność a rodzaj materiałów izolacyjnych
O skuteczności materiałów izolacyjnych świadczą przede wszystkim ich parametry. Dzięki zastosowaniu odpowiednich tworzyw możliwa jest optymalizacja procesów technologicznych. W termoizolacji przemysłowej ważny jest przede wszystkim umiejętny dobór izolacji, które jednocześnie zmniejszą straty ciepła i nie będą zbyt kosztowne. Dzieli się je obecnie na izolacje zimnochronne i ciepłochronne. Oczywiście, ważna jest tutaj też kwestia ekologii. Obecnie stosuje się materiały izolacyjne, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Po pierwsze, przyczyniają się one do redukcji zanieczyszczeń, a po drugie – dzięki nim możliwe jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jak widać, właściwy dobór izolacji termicznej w przemyśle nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. W tej kwestii warto zdać się na pomoc i doradztwo fachowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana