Jak wybrać dobre rury stalowe?
Rury stalowe wykorzystuje się niemalże każdej dziedzinie usług i przemysłu. Dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej i wodoodporności możliwa jest budowa instalacji wodnej, transport chemikaliów lub środków spożywczych, a nawet przesyłanie gazu. Istnieje jednak wiele rodzajów rur stalowych, a każdy z nich ma swoje konkretne przeznaczenie i zastosowanie. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wybrać typ rur stalowych? Przeczytaj artykuł!
Rodzaje rur stalowych i ich wszechstronne zastosowanie
Rury stalowe można podzielić ze względu na ich zastosowanie, sposób produkcji lub kształt przekroju poprzecznego. Wyróżnia się np. trójkątne, okrągłe, owalne lub rury kwadratowe stalowe.
Ze względu na sposób produkcji rozróżniane są dwa typy: ze szwem i bez szwu. Rury stalowe mogą być wytwarzane metodą na gorąco lub na zimno, co determinuje ich właściwości, wytrzymałość i zastosowanie.
Ze względu na przeznaczenie wymienia się rury:
przewodowe;
wiertnicze;
konstrukcyjne;
wymienniki ciepła;
Istnieją też rury stalowe żaroodporne, nierdzewne, izolowane, kwasoodporne, a także ocynkowane. Różnią się między sobą średnicą, grubością ścian i profilem przekroju.
Odpowiedni wybór rur stalowych dzięki parametrom
Aby wybrać dobrą rurę stalową, warto kierować się ich parametrami. W przemyśle hutniczym sprawdzą się rury kotłowe, ponieważ wytrzymują temperaturę aż 700 stopni Celsjusza i ciśnienie 300 barów. Z kolei rury stalowe czarne tworzy się z mocnej stali węglowej, dzięki czemu to dobry wybór do przewodów kominowych.
W przypadku przemysłu spożywczego, poligraficznego i włókienniczego, warto wybrać rury trudnościeralne. Przemysł chemiczny korzysta z rur kwasoodpornych ze względu na właściwości higieniczne. Rury ze stali nierdzewnej są podstawowym elementem w budownictwie, elektronice, sprzęcie AGD i systemach klimatyzacji.
Szukając dla siebie korzystnego rozwiązania, warto skorzystać z fachowej pomocy, np. producenta rur stalowych Szar w Częstochowie.
Czym wyróżniają się rury stalowe?
Rury stalowe są wytrzymałe i odporne. Nie odkształcają się i nie są podatne na działanie wysokich temperatur. Dużym atutem jest także wysoki poziom szczelności i minimalna wrażliwość na działanie promieniowania UV.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana