Wczesna detekcja dymu - jak to działa?
Pojawienie się ognia wewnątrz budynku stanowi poważne zagrożenie dla jego użytkowników. W razie wybuchu pożaru kluczową kwestią pozostaje więc możliwość błyskawicznej i sprawnej ewakuacji, a także bezzwłoczne rozpoczęcie akcji gaśniczej m.in. za sprawą zainstalowanych w obiekcie stałych urządzeń gaśniczych. Powodzenie takich działań jest jednak uzależnione od tego, czy uda się wystarczająco wcześnie wykryć obecność dymu.
Dlaczego wykrywanie dymu jest ważne i jak działają systemy wczesnej detekcji?
Pojawienie się dymu jest z reguły oznaką, że w budynku doszło do zdarzenia, które może być początkiem groźnego pożaru np. zwarcia instalacji elektrycznej lub zaprószenia ognia. Ponieważ najistotniejszym czynnikiem przesądzającym o możliwości uniknięcia ofiar oraz zminimalizowania strat materialnych jest szybkość rozpoczęcia akcji ewakuacyjnej i gaśniczej, ogromne znaczenie ma detekcja dymu na etapie, gdy jego stężenie jest jeszcze niewielkie. Dla tradycyjnych systemów sygnalizacji pożarowej wykorzystujących czujki fotoelektryczne lub jonizacyjne jest to trudne, ponieważ dym musi pojawić się w ich pobliżu, a jego ilość być stosunkowo duża. Systemy wczesnej detekcji korzystają jednak z czujek zasysających, które są wyposażone w rurki, które zbierają próbki powietrza z chronionego obszaru za sprawą wytwarzanego w instalacji podciśnienia, a następnie kierują je do detektora. Takie rozwiązanie sprawia, że jedna czujka może obsługiwać znacznie większą strefę niż w instalacjach innego typu, a jej wskazania okażą się dokładniejsze, ponieważ system „nie musi czekać” aż dym rozprzestrzeni się po obiekcie na tyle, że dotrze do czujki. Ich zaletą jest także to, że można je umieszczać w miejscach o utrudnionym dostępie czy dużej kubaturze.
Na jakiej zasadzie pracują czujki systemów wczesnej detekcji?
Czujki zasysające montowane w systemach wczesnej detekcji oferowanych przez firmę PROFIRE z Warszawy to urządzenia wykorzystujące laser, którego promień jest kierowany na pobraną próbkę, a detektor mierzy poziom rozproszenia światła. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo wysoką czułość i możliwość eliminowania wpływu zanieczyszczeń powietrza, wysokich lub niskich temperatur oraz wymuszonego przepływu strumienia powietrza powodowanego przez wentylację czy klimatyzację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana