Jak dobrać posadzkę żywiczną do magazynu z dużym obciążeniem?
Podczas realizacji inwestycji takiej jak budowa magazynu kwestie dotyczące posadzki nie zawsze traktowane są wystarczająco poważnie. Jest to błąd, gdyż to właśnie od niej zależy bezpieczeństwo użytkowania obiektu, a także możliwość zastosowania pewnych elementów wyposażenia magazynu czy urządzeń transportu bliskiego. Jak wobec tego poprawnie dobrać posadzkę do magazynu?
Dlaczego dobór odpowiedniej posadzki do magazynu jest tak ważny?
Posadzka w magazynach, w których występują duże obciążenia, jest niczym fundament dla zastosowanych w takich obiektach systemów wysokiego składowania. Musi więc być w stanie wytrzymać generowany przez nie nacisk, gdyż według normy EN 15629 to inwestor jest odpowiedzialny za to, aby tak było. Dlatego też dobór odpowiedniej posadzki do magazynu powinien być dokonywany z uwzględnieniem szeregu czynników.
Na co zwrócić uwagę wybierając posadzkę do magazynu?
Wybierając posadzkę do magazynu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaje obciążeń, na które powinna być ona odporna. Wśród nich wyróżnić można:
- obciążenia statyczne — generowane przez słupy regałów, które mogą wynosić nawet do 8 ton i są skupione na niewielkiej powierzchni,
- obciążenia dynamiczne — które powodują urządzenia przeładunkowe, takie jak wózki trójstronne, wózki widłowe czy układnice.
Wytrzymałość, nośność i sztywność posadzki powinna być więc do nich odpowiednio dobrana, najlepiej na podstawie wymogów stawianych przez producentów regałów magazynowych i urządzeń transportu bliskiego.
Istotne jest także to, aby dobierana posadzka do magazynu osiadała równomiernie, nie doprowadzając tym samym do wywracania się regałów. Dodatkowo w tym przypadku warto także zapoznać się z normą EN 15620, w której wskazane są wymagania, co do jej płaskości oraz wypoziomowania dostosowanego do klasy stosowanych w magazynie regałów składowania.
Jaka nawierzchnia będzie najlepsza w przypadku posadzek w magazynach?
W przypadku posadzek do magazynów z dużym obciążeniem istotny jest także odpowiednio dobrany rodzaj ich nawierzchni, który odpowiada za przenoszenie obciążeń w dół. Dlatego też jednym z lepszych rozwiązań są nawierzchnie żywiczne epoksydowe lub poliuretanowe, które oferuje np. wykonawca posadzek żywicznych TQS Flooring. Są one bowiem nie tylko w stanie spełnić powyższe wymagania, ale także wyróżniają się odpornością na ścieranie i uderzenia, anypoślizgowością, a także łatwością czyszczenia, do tego mogą być również antyelektrostatyczne i obojętne na działanie substancji chemicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana