Przedstawiciele których zawodów wymagają specjalnego przeszkolenia pod kątem BHP?
Praca zawodowa może przynosić wiele satysfakcji. Jest przygodą, spełnieniem marzeń, sposobem na sukces życiowy. Z drugiej strony może być źródłem stresu i wielu zagrożeń. Współcześnie wiele stanowisk pracy jest obarczonych sporym ryzykiem. Wynika stąd potrzeba przeprowadzania szkoleń BHP, które mają je minimalizować. Dowiedz się, przedstawiciele których profesji powinni wziąć udział w specjalnych kursach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy!
Zawody obarczone wysokim ryzykiem
Zawody wysokiego ryzyka cechują się zwiększonym poziomem bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. W tej grupie znajdują się przede wszystkim:
- przedstawiciele służb wojskowych,
- pracownicy służb porządkowych,
- piloci samolotowi,
- górnicy,
- specjaliści budowlani,
- rolnicy,
- osoby pracujące na wysokościach,
- rybacy,
- strażacy.
Codzienne wykonywanie obowiązków przez powyższe grupy zawodowe wiążą się z konkretnym ryzykiem. Jak podkreślają specjaliści firmy Skills4u, wynika ono z nieodłącznego stresu, bezpośrednich zagrożeń i częstego narażania się pracowników na utratę zdrowia i życia. Wybuch gazu, porażenie prądem, upadek z wysokości czy przygniecenie przez maszynę to tylko niektóre czyhające na nich niebezpieczeństwa.
Specjalistyczne szkolenie BHP
Szkolenia wstępne i okresowe BHP mają ogromne znaczenie dla zminimalizowania ryzyka zawodowego. Regularnie przeprowadzane utrwalają wiedzę i uaktualniają ją. W efekcie w sytuacjach większego zagrożenia łatwiejsze jest właściwe i szybkie reagowanie.
Kompleksowe szkolenia BHP są przygotowywane dla każdej z grup zawodowych. Pracownicy poznają ryzyka i metody ich minimalizowania, charakterystyczne dla wykonywanych przez nich obowiązków. Zaznajamiają się z bezpiecznymi sposobami obsługi maszyn, a także z odpowiednim reagowaniem na sytuacje kryzysowe.
W ramach szkoleń BHP organizuje się kursy wstępne oraz okresowe. Przeszkolenie wstępne ma za zadanie zaznajomienie pracowników z zasadami oraz normami bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dzięki niemu prezentuje się również czynniki środowiska pracy, jakie występują na danym stanowisku. Jest to ponadto wiedza o ryzyku zawodowym i sposobach jego ograniczania.
Z kolei szkolenie okresowe ma na celu zaktualizować wiedzę pracowników. To szczególnie ważne w przypadku zawodów obarczonych wieloma niebezpieczeństwami. Jest ono organizowane w określonych odstępach czasu, wskazanych indywidualnie dla poszczególnych stanowisk pracy. W każdym miejscu pracy może dojść do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, dlatego należy w nich czynnie uczestniczyć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana