Co zrobić z gruzem po remoncie?
Wywóz gruzu po remoncie to najlepszy sposób na pozbycie się pozostałości po pracach budowlanych. Zwykle są to resztki zapraw, żwir, pokruszony beton oraz ceramika, których nie można wyrzucać do odpadów zmieszanych. Nawet najmniej zaawansowane prace remontowe generują spore ilości odpadów, które należy w odpowiedni sposób zutylizować.
Wywóz gruzu po remoncie
Podczas remontów domów i mieszkań powstaje zaskakująco duża ilość odpadów. Warto zatem na bieżąco segregować śmieci a gruz pakować do specjalnie do tego celu przeznaczonych worków. Unikniemy wówczas problemu z zaśmieceniem placu budowy. Poza tym, zalegający, niepotrzebny gruz zajmuje sporo niezbędnego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz, do którego mogą trafić różne odpady budowlane, jak na przykład resztki skutego tynku, płytek, betonu i cegieł. Wywóz gruzu w kontenerze pozwoli w prosty sposób pozbyć się zalegających odpadów i nie obciąży zbytnio budżetu. Niektóre firmy dostarczają zamykane kontenery, co zapobiega podrzucaniu śmieci przez postronne osoby.
Firmy zajmujące się wywozem gruzu oferują różne wielkości kontenerów, które mogą pomieścić nawet kilka ton odpadów. Przystępując do prac, warto wstępnie oszacować ilość odpadów. Czasem okazuje się to być dość trudne, a wielu dodatkowych robót nie sposób przewidzieć. Zbyt mały kontener oznacza częstsze wywózki, a więc wyższe koszty. Zasadniczo są dwa wyjścia – można albo zamówić jeden większy kontener, albo cyklicznie wymieniać kontener po każdym jego napełnieniu.
Recykling gruzu po remoncie
Wywozem i utylizacją odpadów powstających w wyniku prac budowlanych zajmuje się przedsiębiorstwo EKO-JUMIR z Jaworzna. Firma oferuje sprawny wywóz gruzu z miejsca wskazanego przez klienta. Dostarcza także kontenery o różnych pojemnościach. Gruz to odpad, który poddaje się recyklingowi, a odpowiednio oczyszczony i skruszony jest pożądanym surowcem. Zwykle wykorzystywany jest do podbudowy dróg lub fundamentów.
Firmy odbierające gruz po remoncie dysponują sprzętem, który pozwala rozdrobnić i przerobić nawet najtwardsze odpady. W specjalnym przesiewaczu gruz odseparowywany jest od innych resztek, takich jak drewno czy też metal. Następnie tak oczyszczone odpady trafiają do kruszarki, gdzie przekształcane są na żwir lub mniejsze ziarna. Szacuje się, że profesjonaliści są w stanie wykorzystać ponownie nawet 90% odpadów budowlanych. Jest to coraz częstsza praktyka, która wynika z rosnącej świadomości ekologicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana