Podstawowe rodzaje instalacji sanitarnych
Głównym zadaniem instalacji budowlanych jest zagwarantowanie użytkownikom domu czy lokalu dopływu odpowiedniej ilości wody. Oprócz tego mają służyć bezpiecznemu odprowadzaniu ścieków, doprowadzaniu ciepła, powietrza, prądu i gazu. Poza tym zapewniają właściwą wentylację. Przeczytaj, jakie instalacje sanitarne realizują wymienione powyżej założenia.
Instalacja wewnętrzna wodno-kanalizacyjna
W skład instalacji wodno-kanalizacyjnej wchodzi zespół urządzeń wodociągowych i przewodów dostarczających wodę, której jakość musi być zgodna z wymaganiami sanitarnymi. Rury powinny być przeprowadzone zgodnie z projektem, np. od ET-EnergoAudyt, z jak najmniejszą ilością załamań i po wewnętrznych ścianach budynków. Oprócz tego do instalacji wodno-kanalizacyjnej zalicza się zespół elementów mających za zadanie odprowadzać ścieki m.in. ze zlewów, umywalek, wanien czy toalet. Nieczystości przekazywane są do sieci, skąd po przefiltrowaniu trafiają do jezior i rzek. W przypadku małych przydomowych oczyszczalni odbiornikiem ścieków może być również grunt.
Instalacja C.O. i ciepłej wody
Instalacja centralnego ogrzewania obejmuje zespół przewodów i urządzeń, które mają rozprowadzać ciepło wytworzone np. na miejscu w piecu lub z ciepłowni. Kotły mogą być jednofunkcyjne — tylko do zasilania instalacji C.O. lub dwufunkcyjne — ogrzewające również ciepłą wodę. W skład instalacji c.w.u. wchodzą przewody rozprowadzające wodę w obrębie budynku. Do ogrzewania wykorzystuje się m.in. pojemnościowe czy przepływowe podgrzewacze lub bojlery. Ciepła woda może też być przekazywana bezpośrednio z ciepłowni.
Instalacja wentylacji, gazowa i elektryczna
Instalacja gazowa to wszystkie urządzenia i rury umieszczone za kurkiem głównym. Ważne, by spełniały wszystkie wymagania dotyczące szczelności. Mają doprowadzać gaz do poszczególnych odbiorników, np. do kuchenki czy piecyka. W obrębie instalacji sanitarnych wyróżnia się również wentylację, która ma za zadanie usuwać zanieczyszczone powietrze i wymieniać je na świeże. Może składać się z kanałów wentylacyjnych, kratek nawiewnych i wywiewnych, a także z wentylatorów. Z kolei instalacja elektryczna ma doprowadzać energię z sieci rozdzielczej niskiego napięcia do odbiorników. Powinna zapewniać bezpieczeństwo użytkowania i ciągłą dostawę prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana