Dlaczego Polacy coraz częściej "uciekają" z dużych miast?
Dzięki ciągłemu rozwojowi rynku mieszkaniowego znalezienie nowego lokum i przeprowadzka do innego miasta przestaje być problemem. Po okresie, gdy poszukiwane były przede wszystkim lokale znajdujące się w dużych miastach, od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania mieszkaniami budowanymi raczej w ich pobliżu. Motywy takich decyzji są różne, jednak niektóre z nich są podawane częściej niż inne.
Dlaczego mieszkanie w wielkim mieście jest mało popularne?
Jedną z kwestii, które mają największe znaczenie przy wyborze miejsca zamieszkania, jest otoczenie, w którym znajduje się mieszkanie. W przypadku większych miast, a zwłaszcza ich dzielnic centralnych zwykle w grę wchodzą tu takie czynniki jak duże zatłoczenie i związane z nim utrudnienia – kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego, natężenie ruchu ulicznego i wynikający z niego hałas oraz niska jakość powietrza, wyższa przestępczość czy anonimowość i brak normalnych relacji sąsiedzkich. Poważnymi wyzwaniami są też wysokie koszty utrzymania – spore komorne i opłaty za zużycie wody czy wywóz śmieci. Często problemem jest niski standard budynków, które nierzadko są w znacznym stopniu zdewastowane i brudne. Mieszkanie w dużym mieście oznacza też codzienne kłopoty komunikacyjne – korki oraz przepełniony i drogi transport publiczny. Nie można zapominać o tym, że ceny, jakie trzeba zapłacić nawet za niewielki metraż, są z reguły dość wygórowane. Nie powinno więc dziwić, że coraz większa liczba osób decyduje się na przeprowadzkę. W przypadku Trójmiasta ciekawą opcją są mieszkania blisko Gdyni oferowane na osiedlach wznoszonych przez firmę Loker, działającą m.in. na terenie Rumi.
Co można zyskać, wyprowadzając się z dużego miasta?
Wielkie i duże miasta działają na wiele osób przytłaczająco, a trudy codziennego życia oraz wysokie koszty, jakie trzeba ponosić, sprawiają, że rośnie popularność przeprowadzki do mniejszych miast i miasteczek znajdujących się w niezbyt dużej odległości od centrów większych aglomeracji. Większość osób kupujących lokale poza dużymi miastami liczy na spokój i wolniejsze tempo życia, a także na obniżenie ponoszonych wydatków. Zachętą jest też łatwiejszy dostęp do niezbędnej infrastruktury od szkół i przedszkoli po ośrodki zdrowia. Ważne są też niższe ceny mieszkań. Firma Loker z Trójmiasta specjalizuje się w prowadzeniu działalności deweloperskiej i oferuje mieszkania w budynkach wielorodzinnych wznoszonych w Rumi położonej nieopodal Gdyni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana