Na czym polega trawienie i chromianowanie aluminium?
Aluminium to niezwykle funkcjonalny metal, powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Cechuje się lekkością i jest bardzo podatny na kształtowanie. W wyniku zetknięcia z tlenem pokrywa się powłoką, która uniemożliwia jego skuteczne pomalowanie. W celu poprawy przyczepności tworzywa poddaje się je trawieniu i chromianowaniu. Na czym dokładnie polegają opisywane procesy?
Trawienie aluminium — czym jest?
Trawieniem aluminium określa się chemiczny proces zdejmowania warstw powierzchni składającej się z naturalnej warstwy tlenkowej lub efektów korozji. Wymienione powłoki powstają na skutek walcowania, odlewania lub tłoczenia. Gwarancją skutecznego trawienia jest precyzyjne oczyszczenie powierzchni metalu przed rozpoczęciem obróbki. W sytuacji, gdy warstwa surowca poddawanego trawieniu jest pokryta tłuszczem lub brudem, efekt finalny prawdopodobnie okaże się niezadowalający. Wynika to z faktu, że oczekiwanym rezultatem trawienia w alkalicznym medium jest wygląd matowo-biały do jedwabnobłyszczącego. W przypadku niedokładnego oczyszczenia powierzchni przed rozpoczęciem obróbki prawdopodobnie na otrzymanej powłoce pojawią się niedociągnięcia. Trawienie aluminium z wykorzystaniem silnych kwasów pozwala na nadanie metalowi chropowatości. Dzięki temu zyskuje on wysoką przyczepność, która odgrywa znacząca rolę podczaslakierowania proszkowego.
Chromianowanie aluminium — czym jest?
Aluminium to bardzo wydajny surowiec, jednak przed obróbką wymaga odpowiedniego przygotowania. Metodą na skuteczne zabezpieczenie tego funkcjonalnego metalu jest m.in. chromianowanie, czyli wytwarzanie powłoki konwersyjnej. Przebiega to dzięki wykorzystaniu procesu pasywacji w roztworach bazujących na chromie. Takie rozwiązanie gwarantuje aluminium ochronę antykorozyjną i stwarza idealne podłoże do przeprowadzenia dalszej obróbki. Najczęściej chromianowanie poprzedza malowanie i lakierowanie lub nakładanie klejów czy uszczelniaczy. Podsumowując, zarówno trawienie jak i chromianowanie ma na celu przygotowanie powierzchni aluminium do późniejszych działań. Oba procesy przeprowadzane są przed malowaniem proszkowym, np. w lakierni proszkowej Technikor. Stwarzają skuteczną i bezpieczną ochronę antykorozyjną i poprawiają przyczepność tworzywa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana