Elementy uzupełniające, które przedłużają trwałość brukowanej nawierzchni
Nawierzchnia z kostki brukowej składa się z wielu detali – oprócz samej kostki są to różne rodzaje elementów uzupełniających, takich jak krawężniki i obrzeża. Taras lub podjazd dla samochodów z kostki brukowej powinien służyć przez wiele lat, dlatego tak ważne jest, aby nawierzchnia była stabilna. Jest to oczywiście możliwe właśnie dzięki elementom uzupełniającym.
Co wpływa na trwałość kostki brukowej?
Najczęstszym problemem, z jakim borykają się właściciele posesji wyłożonych kostką brukową, jest tak zwane klawiszowanie. Jest to zjawisko polegające na przeskakiwaniu poszczególnych kostek – stąpnięcie na jeden bloczek powoduje jego wciśnięcie w powierzchnię i wysunięcie powyżej poziomu nawierzchni kolejnego. Taki ruch może powodować dalszą degradację nawierzchni. Jak temu zapobiec?
Najważniejsza jest oczywiście prawidłowo wykonana podbudowa – zbyt cienka warstwa podsypki, słabe zagęszczenie terenu lub niedostosowanie nawierzchni do warunków gruntowych to najczęstsze powody późniejszych problemów z kostką brukową. Nie można także zapominać o elementach uzupełniających. Prawidłowo i stabilnie osadzone krawężniki i obrzeża utrzymują nawierzchnię kostki w stałej pozycji i zapobiegają rozjeżdżaniu się podjazdu lub tarasu na boki.
Układanie nawierzchni z kostki brukowej należy zatem zacząć od projektu – dokładne obliczenia potrzebnego materiału pozwolą na sprawne wykonanie prac. Liderem w sprzedaży kostki brukowej i różnych elementów uzupełniających jest firma Bud Weg Plus z Zakrzówka. Przedsiębiorstwo prowadzi zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. Hurtownia oferuje transport kostki brukowej w Lublinie i okolicach. A zatem materiał może zostać dostarczony pod wskazany adres.
Jak prawidłowo osadzić krawężniki i obrzeża?
Jak wspomniano wcześniej, właściwe osadzenie obrzeży i krawężników jest kluczowe, dla zapewniania stabilności całej powierzchni. Prace należy zatem rozpocząć od wytyczenia granic obszaru, który zamierzamy wyłożyć kostką brukową za pomocą linki. Następnie należy usunąć darń i przygotować wykopy. Obrzeża i krawężniki osadzamy w warstwie suchego betonu, cały czas kontrolując poziomicą czy element jest równo przytwierdzony. Boki obrzeży wzmacniamy dodatkową warstwą jastrychu.
Krawężniki służą do stabilizowania podwyższonych nawierzchni i dobrze oddzielają kostkę na przykład od rabat. Z kolei obrzeża najlepiej sprawdzą się do oddzielania nawierzchni brukowanej od trawnika. Co ważne, krawężniki i obrzeża osadzamy najpierw – jeszcze przed ułożeniem kostki i przygotowaniem nawierzchni. Warto także wiedzieć, że te elementy nie wymagają fugowania piaskiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana