Jak przebiega budowa domu szkieletowego?
Domy szkieletowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na krótki czas ich budowy oraz stosunkowo niewielkie koszty inwestycji. By jednak mogły być one bezpieczne i funkcjonalne, muszą powstawać z zachowaniem określonych zasad. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak krok po kroku przebiega proces konstruowania domu szkieletowego.
Projekt i formalności
Nim dojdzie do budowy taniego domu szkieletowego, należy go najpierw zaprojektować. Warto poświęcić temu dużo uwagi i staranności, gdyż większość elementów konstrukcji powstaje w fabrykach, po czym gotowe trafiają na teren budowy. Oznacza to, że jeśli umieszczone w projekcie części zostaną już wyprodukowane, skorygowanie ich będzie niezwykle trudne. Poza projektem musimy dopełnić również wszelkich niezbędnych formalności. Dawniej wymagano pozwolenia na budowę, jednakże obecnie możemy postawić dom wyłącznie po dokonaniu zgłoszenia, o ile konstrukcja nie będzie przekraczać siedemdziesięciu metrów oraz dwóch kondygnacji.
Prace budowlane
Podobnie jak w przypadku innych budowli, również w tym przypadku prace rozpoczynają się od stworzenia fundamentów. Muszą być one wytyczone zgodnie z przyjętym projektem, a także odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Gdy fundament jest już ukończony, można przywieźć na teren budowy gotowe elementy konstrukcyjne wykonane w fabryce należącej do jednej z profesjonalnych firm, na przykład Romar. Montaż budynku zaczyna się od postawienia ścian nośnych oraz ułożenia dachu, dopiero potem można tworzyć strop oraz ścianki działowe. Następny etap to ułożenie wszelkich niezbędnych instalacji, głównie elektrycznej, kanalizacyjnej oraz grzewczej.
Prace wykończeniowe
Gdy szkielet jest już gotowy, należy go jeszcze wykończyć i zabezpieczyć. Wynajęta ekipa przede wszystkim montuje blaszane pokrycie dachu, a także wypełnia wełną mineralną wolne przestrzenie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Budynek jest również ocieplany i tynkowany, instalowane są rynny oraz niezbędne w każdym domu drzwi i okna z przyległymi do nich parapetami i progami. Jeśli projekt to przewiduje, montuje się też schody zewnętrzne oraz balustrady. Na koniec należy jeszcze zabezpieczyć impregnatem wszelkie odsłonięte elementy drewniane, by były odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana