Jakie warunki trzeba spełnić, aby zainstalować własną przydomową oczyszczalnię ścieków?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest doskonałym sposobem na zagospodarowanie powstających nieczystości bytowych, ponieważ gwarantuje wysoką sprawność i nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Choć jest ona droższa niż szambo szczelne, to jej eksploatacja będzie nie tylko tańsza, ale również mniej kłopotliwa. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość jej wykonania jest uzależniona od spełnienia kilku warunków.
Formalności i warunki budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
Podstawowym warunkiem budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest odpowiedni zapis znajdujący się w planie zagospodarowania przestrzennego lub w lokalnych regulacjach dotyczących prowadzenia gospodarki ściekowo-wodnej. Oczyszczalni nie można będzie zbudować na terenie, gdzie istnieje sieć wodno-kanalizacyjna, o ile przyłączenie do niej nieruchomości nie wiązałoby się z niewspółmierną uciążliwością lub kosztami. Przepisy Prawa wodnego wymagają, by w przypadku instalacji, która wytwarza więcej niż 5 m3 na dobę albo wówczas, gdy ścieki są wprowadzane do ziemi bądź wód będących cudzą własnością inwestor wystąpił o pozwolenie wodnoprawne. W sytuacji, kiedy przydomowa oczyszczalnia ścieków osiąga wydajność większą niż 7,5 m3 na dobę, niezbędne będzie także pozwolenie na budowę. Poniżej tej granicy wystarczy dokonanie zgłoszenia, a do realizacji inwestycji można przystąpić w przypadku braku sprzeciwu po upływie 21 dni. Warto też pamiętać o właściwym usytuowaniu oczyszczalni na działce. Osadnik gnilny nie może się znaleźć bliżej niż 15 m od ujęcia wody.
Co jeszcze ma znaczenie przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków?
Nie można zapominać, że integralnym elementem oczyszczalni ścieków jest drenaż rozsączający, który w oczyszczalniach z osadnikiem gnilnym pełni funkcję części odpowiedzialnej za rozkład tlenowy ścieków, a w oczyszczalniach biologicznych i biologiczno-chemicznych służy do wprowadzania oczyszczonej wody do podłoża. Nie może on jednak znaleźć się bliżej niż 30 m od ujęcia wody. Trzeba też pamiętać, że konieczne będzie podłoże o odpowiedniej przepuszczalności, a instalacja musi się znaleźć poniżej głębokości przemarzania. Montażem oczyszczalni zajmuje się firma BUDOINSTAL. Oferuje ona również wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana