Jak niewłaściwe pH wody wpływa na pracę układów kotłowych?
W układach kotłowych jednym z kluczowych czynników wpływających na ich pracę jest jakość wody kierowanej do instalacji, która powinna mieć odpowiednią twardość ogólną, zawartość tlenu oraz dwutlenku węgla, a także właściwy odczyn pH. Ostatni z parametrów jest natomiast jednym z najważniejszych w przypadku wody stosowanej w układach kotłowych i to właśnie na nim skupiamy się w poniższym artykule.
Znaczenie odpowiedniego pH wody stosowanej w układach kotłowych
Odczyn pH wody stosowanej w układach kotłowych dostarcza informacji na temat jej kwasowości i zasadowości. Na jego podstawie oraz zasadowości ogólnej i zawartości chlorków, siarczanów, azotanów oraz jonów agresywnych określana jest także korozyjność wody. Wzorcowe parametry wody zasilającej układy kotłowe pod względem jej odczynu pH to wobec tego wartość minimum pH 10, jednak maksymalnie pH 12,7.
Jakie problemy generuje nieodpowiednie pH wody stosowanej w układach kotłowych?
Największym zagrożeniem dla poprawnego funkcjonowania układów kotłowych jest zbyt niskie pH wody, które wywołuje korozję układów zasilania, kotłów oraz rurociągów parowych i układów powrotu kondensatu. Do powstawania korozji w układach kotłowych dochodzi, gdy woda zasilająca posiada pH mniejsze niż 8,5. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie tego parametru poprzez zlecanie badań w specjalistycznych placówkach, takich jak laboratorium analiz fizykochemicznych ESC GLOBAL. Dzięki temu można bowiem odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec kosztownym uszkodzeniom układów nie tylko zmniejszających ich wydajność, ale także niekiedy doprowadzających do awarii skutkujących kosztownym zatrzymaniem pracy całego systemu.
Jak zadbać o właściwe pH wody w układach kotłowych?
Aby zadbać o właściwe pH wody w układach kotłowych, należy przede wszystkim przeprowadzać regularnie wspomniane już analizy podstawowych parametrów wody, a także na ich podstawie stosować odpowiednie rozwiązania pozwalające utrzymywać jej pH w całym systemie na właściwym poziomie. Zaliczyć można do nich między innymi metody chemiczne opierające się na zastosowaniu preparatów o skojarzonym działaniu zawierających inhibitory korozji.
Podsumowując, niewłaściwe pH wody stosowanej w układach kotłowych doprowadzi do korozji ich elementów. Dlatego też powinno być ono utrzymywane w całym systemie na poziomie nie mniejszym niż pH 10, ale nie większym niż pH 12,7. W tym celu stosowane są specjalistyczne rozwiązania dobrane do specyfiki pracy układu kotłowego oraz przeprowadzanych badań wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana