Najczęstsze przyczyny uszkodzeń pokryć dachowych
Dach musi być prawidłowo wykonany, ponieważ stanowi jedną z ważniejszych barier ochronnych całego budynku. Trwałe połacie to najlepsze zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przenikaniem wilgoci. Co sprawia, że dach trzeba naprawiać? Oto najczęściej występujące czynniki wpływające na stan techniczny pokrycia dachowego.
Uszkodzenia podczas montażu
Montaż dachu należy zlecić doświadczonym osobom. Dlaczego jest to takie ważne? Źle położony materiał może przeciekać. Dodatkowo każda nieszczelność wpływa na obniżenie energooszczędności dachu. Niestety uszkodzenia, nawet te niewidoczne, mogą wystąpić już na etapie montażu. I tutaj warto zaznaczyć, że każde pokrycie dachowe instaluje się w konkretny, dokładnie określony przez producenta sposób. Jakiekolwiek odstępstwo od podanych reguł może doprowadzić do wystąpienia usterek, które naruszają dachówkę ceramiczną, gont bitumiczny czy dachówki betonowe. Eksperci zaznaczają, że prawidłowy montaż ma zatem ogromne znaczenie dla późniejszego funkcjonowania całego budynku. Często producent w gwarancji zaznacza, że w przypadku nieprawidłowej instalacji, pieniądze nie będą zwracane. Warto zatem zadbać o ten aspekt.
Niska jakość materiału
Kolejna niezwykle ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to materiał, z jakiego wyprodukowano dane pokrycie. Należy wybierać te z najwyższej półki. Wszystkie surowce muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie szybko okaże się, że dach wymaga remontu. A przecież zakup pokrycia dachowego, termoizolacji czy wymiana krokwi to poważna inwestycja. Jeśli zdecydujemy się na materiał gorszej klasy, to nie możemy się dziwić, że dosłownie po kilku latach trzeba znowu wydać sporą sumę na naprawę uszkodzeń, które powstały w bardzo krótkim czasie. W przypadku nietrwałych materiałów nawet delikatne uderzenie może doprowadzić do wielkich strat.
Uszkodzenia mechaniczne
Dach nie ma łatwego zadania do wykonania, biorąc pod uwagę ilość czynników, jakie mogą wpływać na jego stan techniczny. Eksperci z firmy Dachlux zajmującej się dystrybucją pokryć dachowych i akcesoriów wykończeniowych podkreślają, że uszkodzenia są często powodowane przez różne warunki atmosferyczne:
Silny wiatr, spadające gałęzie, grad, nadmierne wystawienie na intensywne działanie promieni słonecznych – to tylko niektóre czynniki, jakie mogą uszkodzić połacie dachowe. Czy da się temu zapobiec? Jak dotąd nikomu nie udało się zapanować nad pogodą, dlatego jedynym sposobem na zachowanie pokrycia dachowego w dobrej kondycji, są regularne przeglądy. Zaleca się, by po każdej zimie sprawdzić połacie dachowe, a już na pewno po każdej silnej wichurze czy ekstremalnych ulewach. Dokładne przeglądy wykonywane przez fachowców powinny odbywać się mniej więcej co 5 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana