Czym wyłożyć podłogę w saunie?
Zdrowotne korzyści zabiegów w saunie znane są nie od dziś. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie takiego pomieszczenia we własnym domu. Bardzo ważne jest, by sauna została zbudowana i wyposażona zgodnie z pewnymi zasadami – tylko wtedy używanie jej będzie bezpieczne i przyniesie dobre rezultaty. Jednym z ważnych elementów sauny jest podłoga. Jak ją wykonać?
Jak wykonana jest podłoga w saunie?
Podłoga w saunie musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna ona być:
stabilna,
odporna na działanie wysokich temperatur i wilgoci,
łatwa w utrzymaniu w czystości.
Choć ściany i sufit sauny wykłada się drewnem, to materiał ten nie sprawdzi się jako trwałe podłoże. Dlaczego? Przede wszystkim problemem będzie duża ilość wilgoci, która będzie się skraplać na ścianach i spływać na posadzkę – długi kontakt ze stosunkowo dużą ilością wody, mógłby się przyczynić do szybkiego niszczenia nawet najwyższej jakości drewna. Ewentualne zabezpieczenie drewna impregnatami jest rozwiązaniem nie wchodzącym w grę, gdyż pod wpływem ciepła może dojść do wydzielania się szkodliwych substancji chemicznych.
Dlatego wierzchnia warstwa podłogi w saunie wykonywana jest z innych materiałów – wybór pada zazwyczaj na płytki ceramiczne, które doskonale spełniają wszystkie wyżej wymienione warunki.
Podesty na podłogę – czy są potrzebne?
Problem z podłogą z płytek polega na tym, że nie są zbyt komfortowe dla gołej skóry – a dla pełnego cieszenia się sesją w saunie warto wchodzić do niej boso. Nawet jeśli pod płytkami zainstalowano ogrzewanie, wciąż pozostaje problem śliskiej nawierzchni, na której bardzo łatwo się przewrócić i doznać poważnych obrażeń. Dlatego na podłogę warto położyć dodatkowy podest drewniany, lub matę z bambusa – znajdziemy takie produkty między innym w ofercie firmy Porjun. Naturalne drewno jest materiałem bardzo przyjemnym w dotyku, można po nim chodzić boso nawet z mokrymi stopami – ryzyko poślizgnięcia jest znacznie mniejsze, niż na gołych płytkach ceramicznych. Jednocześnie podesty i maty wykonane są w taki sposób, by wilgoć nie zatrzymywała się na ich powierzchni lecz swobodnie spływała na powierzchnię podłogi, dzięki temu zachowują swoją trwałość nawet przez długie lata. Produkty te nie są montowane na stałe, można je bez problemu usunąć na czas sprzątania podłogi, mimo iż wyposażone są one w elementy – np. piankowe nóżki, które zapobiegają swobodnemu przesuwaniu się po stanięciu na nich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana