Czym są świetliki z poliwęglanu?
Mimo że dostęp do energii elektrycznej jest w dzisiejszych czasach bardzo powszechny, światło naturalne wciąż odgrywa istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Nie inaczej jest w przemyśle – dzięki światłu słońca można znacznie zredukować koszty oświetlenia budynków. Jak jednak je wykorzystać w budynkach o bardzo dużej powierzchni? Rozwiązaniem są świetliki. Czym one są?
Charakterystyka świetlików poliwęglanowych
Świetliki z poliwęglanu to rodzaj okien, które umieszcza się w zadaszeniu budynków przemysłowych, takich jak hale produkcyjne, warsztaty, magazyny czy też pomieszczenia dla zwierząt. Czemu w ich produkcji stosuje się poliwęglan, a nie zwykłe szkło? Powodów jest kilka. Pierwszy i najważniejszy to wysoka wytrzymałość tego tworzywa – jest ona około 300 razy wyższa, niż w przypadku szkła. Specyficzny kształt świetlików, czyli wygięcie w łuk dodatkowo zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne mogące wynikać z obciążenia śniegiem (należy odnotować, że krzywizna do pewnego stopnia zapobiega gromadzeniu się opadów na tafli świetlika). Kolejny atut poliwęglanu to dobre parametry pod kątem termoizolacji – wykonane z niego świetliki w niewielkim stopniu przepuszczają energię cieplną, co sprzyja ograniczeniu kosztów ogrzewania bądź klimatyzacji. Dodatkowo poliwęglan jest tworzywem o niewielkiej – w porównaniu do szkła zbrojonego – wadze i gęstości, co powoduje, że nie obciąża on konstrukcji dachu. Wysokiej jakości świetliki poliwęglanowe można znaleźć w ofercie firmy CMPlast.
Dlaczego warto stosować świetliki
Wiemy już, jakie są zalety świetlików, jakie jest jednak ich zastosowanie? Dlaczego umieszcza się je na dachach obiektów przemysłowych? Ponieważ dachy to powierzchnie w największym stopniu oświetlone światłem słonecznych o każdej porze roku. Jednolita struktura dachu blokuje światło słoneczne i uniemożliwia wykorzystanie go do doświetlenia wnętrza. Wystarczy jednak zamontować szereg świetlików, by znacznie poprawić oświetlenie rozległych hal fabrycznych. Świetliki sprawdzają się w swojej roli znacznie lepiej niż zwykłe okna umieszczane w ścianach budynków, ponieważ zapewniają równomierny rozkład światła we wnętrzu, również w jego najgłębszych partiach. Jeśli w budynku o dużej powierzchni stosowane są wyłącznie okna ścienne, doświetlone pozostają jedyne obszary wnętrza znajdujące się w ich bezpośredni sąsiedztwie, a cała reszta budynku tonie w półmroku. Dzięki świetlikom można w pełni wykorzystać światło słoneczne, a tym samym znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia lamp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana