Czy fotowoltaika sprawdza się w polskim klimacie?
Wiele osób rozważających inwestycję w fotowoltaikę zastanawia się nad jej wydajnością w polskim klimacie. Czy aby na pewno jest na tyle sprawna, by koszt instalacji zwrócił się w planowanym czasie? Czy ilość dni słonecznych jest wystarczająca? A co dzieje podczas pochmurnej pogody? Na te i inne pytania spróbujemy wyczerpująco odpowiedzieć w artykule.
Na początek kilka słów o fotowoltaice – ekologia i ekonomia
Fotowoltaika to technologia pozwalająca na konwersję energii słonecznej na elektryczną. Zaliczana jest do energii odnawialnej i przyjaznej środowisku. Nie emituje do atmosfery żadnych substancji szkodliwych i w najmniejszym stopniu nie pozostawia śladu węglowego. Instalacje fotowoltaiczne dostarczają tanią energię elektryczną. Powstaje ona dzięki zjawisku fotowoltaicznemu w ogniwach, z których zbudowane są panele. Wytworzony prąd stały zamieniany jest w falownikach na prąd zmienny o parametrach odpowiadających warunkom sieci elektroenergetycznej. Warto jeszcze wspomnieć, że fotowoltaika zaliczana jest do energii prosumenckiej, czyli takiej, w której producent energii jest jednocześnie jej konsumentem.
Dni słoneczne, dni pochmurne
Wbrew wielu nieprawdziwym opiniom fotowoltaika jest doskonałym rozwiązaniem w naszym klimacie. Warunki pogodowe w Polsce są wręcz stworzone dla fotowoltaiki, ponieważ instalacje te nie najlepiej znoszą bardzo wysokie temperatury i pracują optymalnie w temperaturze 25°C. Wielu potencjalnych właścicieli obawia się okresu zimowego, twierdząc, że wówczas sprawność fotowoltaiki spada do zera. Nic mylnego. W okresie zimowym nawet przy częstym zachmurzeniu fotowoltaika działa sprawnie. Owszem jej wydajność jest mniejsza, ale należy podkreślić, że nikt nie kalkuluje wydajności instalacji fotowoltaicznej w skali miesiąca, czy kwartału. Większość przewiduje pozyskiwanie energii na poziomie 70% w okresie od maja do września. Pozwala to na gromadzenie nadwyżek energii, które można bezpłatnie wykorzystać zimą. Jeśli chciałbyś zdobyć więcej informacji i upewnić się, że fotowoltaika będzie wydajna nawet w pochmurne dni, zasięgnij opinii ekspertów firmy Alex Electro z Białegostoku, która zajmuje się w sprzedażą, montażem i serwisem fotowoltaiki
Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych
Dużo ważniejszą kwestią jest właściwe umiejscowienie paneli. Pamiętaj, aby powierzchnia montażu była płaska i dobrze nasłoneczniona. Panele fotowoltaiczne nie mogą być przesłonięte wysokimi drzewami, kominami lub sąsiednimi budynkami. Najlepsza jest południowa orientacja, gdzie słońce operuje najdłużej i najintensywniej. Ważne jest też, aby kąt nachylenia paneli mieścił się między 25 a 50 stopni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana