Cechy i zastosowania klap dymowych
Klapy dymowe są elementem instalacji oddymiającej i wykorzystywane są głównie w czasie trwania pożaru. Klapy montowane są na dachach budynków. Ich zadaniem jest skuteczne odprowadzanie ciepła i dymu w warunkach pożaru. Klapy wykorzystywane są także do doświetlania pomieszczeń oraz w celu wentylacji. A zatem systemy klapowe znajdują zastosowanie nie tylko w czasie zagrożenia, ale także podczas codziennej eksploatacji obiektów.
Czym są klapy dymowe i jak są zbudowane?
Funkcję klapy dymowej może pełnić wyłaz lub świetlik pod warunkiem, że zostanie podłączony do instalacji oddymiania. Klapy dymowe są integralną częścią zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków. Tradycyjne klapy dymowe to kopułki akrylowe. Wyłazy dodatkowo umożliwiają bezpieczne wychodzenie na dach, a rolą świetlików jest doświetlanie pomieszczeń na strychu. Klapy mogą być jedno lub dwuskrzydłowe a niektóre modele posiadają także przekładkę termiczną.
Klapy dymowe wyposażone są w systemy wyzwalające ich funkcje, czyli otwieranie i zamykanie. W asortymencie dystrybutora świetlików i wyłazów dachowych WIRMET dostępne są klapy z napędem pneumatycznym i elektrycznym. Klapy sterowane elektrycznie mają wbudowane siłowniki z napędem zębatkowym lub łańcuchowym oraz czujki dymowe, przyciski przewietrzania i centrale oddymiania. W napędach pneumatycznych za otwieranie klapy odpowiada mechanizm napędzany nabojem CO2 i termowyzwalacz z alkoholową ampułką.
Kiedy należy stosować klapy dymowe?
Zastosowanie klap dymowych jasno precyzują przepisy, a dokładnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. Klapy dymowe najczęściej wykorzystuje się w blokach mieszkalnych jako element systemu oddymiania klatek schodowych, w obiektach przemysłowych, halach magazynowych, budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, urzędach oraz w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Klapy dostosowane są do montażu na płaskich dachach.
Prawidłowo zamontowana klapa dymowa ułatwi ewakuację i przeprowadzenie akcji ratowniczej. Po otwarciu klapy w dolnej części budynku powstaje strefa wolna od dymu, a więc możliwe jest utrzymanie dobrej widoczności. W ten sposób zmniejsza się także odsetek ofiar zatrucia gazami pożarowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana