Do czego służą pompy do skroplin?
Nowoczesne budownictwo wymaga zastosowania różnego rodzaju pomp, które usprawniają działanie instalacji, przyczyniają się do oszczędności, a także mają bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowników. Jednym z ich rodzajów są pompy do skroplin. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie jest ich zastosowanie. Przeczytasz także, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Pompa do skroplin - co to takiego?
Pompa do skroplin jak sama nazwa wskazuje odpowiada za odprowadzanie wody, która skropliła się w rurach. Jest ona ważnym elementem agregatów chłodniczych, instalacji klimatyzacyjnych oraz pieców kondensacyjnych. Choć producenci zalecają, aby odprowadzanie skroplin odbywało się w sposób grawitacyjny, nie zawsze jest taka możliwość. Dotyczy to chociażby klimatyzatorów ściennych i podsufitowych. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie pompy do skroplin. Jej poprawne działanie gwarantuje skuteczne funkcjonowanie układów chłodzących i ochronę przed uszkodzeniami, zapewnia bowiem odprowadzanie kondensatu. Najczęściej usuwany jest on do kanalizacji, rynien lub też na zewnątrz budynku. Urządzenia na ogół mają kompaktowa budowę, a te od sprawdzonych producentów pracują we w pełni automatycznym cyklu. Po napełnieniu zbiornika pompa włącza się samoczynnie, a po wypompowaniu skroplin samoczynnie się wyłącza. Wszystko to wpływa na duży komfort użytkowania.
Dlaczego pompy do skroplin są potrzebne przy układach chłodzących?
O to, dlaczego pompy do skroplin są niezbędnym elementem układów chłodzących, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Aquatik zajmującej się sprzedażą pomp.
Pompy do skroplin są niezbędną częścią klimatyzacji i chłodziarek ze względu na zjawisko kondensacji. Jest ono nieuniknione i występuje w każdym układzie chłodzącym. Polega na osadzaniu się kropel pary wodnej w zimnym wnętrzu rur. Skroplona para zbiera się na tacy ociekowej. Woda tam zalegająca musi być usunięta. W przypadku braku możliwości grawitacyjnego odprowadzenia kondensatu, usuwa się go przy pomocy pompy do skroplin. Brak odprowadzenia skroplin mógłby skutkować uszkodzeniem klimatyzatora, wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu, a nawet zalaniem pomieszczenia.
Warto pamiętać także o tym, że pompa nie jest przeznaczona jedynie do klimatyzacji. Jest ona także koniecznym dodatkiem do pieców kondensacyjnych, które często znajdują się poniżej poziomu instalacji kanalizacyjnej. Jej obecność gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie kotłowni.
Podsumowując, pompa do skroplin to niezbędny element agregatów chłodniczych, instalacji klimatyzacyjnych oraz pieców kondensacyjnych, które nie mają grawitacyjnego odprowadzania wody. Dzięki niej instalacje pracują efektywnie i chronione są przed niespodziewanym uszkodzeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana