Z jakich materiałów są wykonywane zbiorniki na szambo?
Szamba to zbiorniki bezodpływowe, które przeznaczone są do magazynowania ścieków odprowadzanych z budynków mieszkalnych i użytkowych. Wśród ich najważniejszych zalet wyróżnić można uniwersalność, bezawaryjność i niską cenę. Należy jednak pamiętać, że zbiorniki na ścieki muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które charakteryzują się szczelnością i wytrzymałością. Wyjaśniamy, jakie tworzywa są najczęściej wykorzystywane do ich produkcji.
Rodzaje zbiorników na szambo
Na rynku dostępne są różne rodzaje zbiorników na szambo, które różnią się od siebie m.in. materiałem wykonania. Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się modele betonowe, jednak w miarę upływu czasu zostały one wyparte przez zbiorniki wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Najczęściej są to poliestry, które charakteryzują się nie tylko szczelnością i wytrzymałością, lecz także lekką konstrukcją, co dodatkowo ułatwia transport i montaż. Materiał tego typu nie ulega korozji, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie agresywnych środków znajdujących się w ściekach.
Ich budowa jest prosta – najczęściej przyjmują one kształt walca o przestrzeni jednokomorowej. Każdy zbiornik bezodpływowy wyposażony jest ponadto we właz kontrolno-rewizyjny, który umożliwia swobodne wybieranie ścieków przy pomocy węża wozu asenizacyjnego.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu szamba?
Podczas wyboru konrketnego modelu szamba należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność zbiornika. Jak wyjaśnia ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:
Pojemność zbiornika na szambo jest uzależniona bezpośrednio od ilości odprowadzanych ścieków. Na to z kolei wpływa liczba domowników w budynku mieszkalnym.
Należy pamiętać, że zbiorniki o mniejszej pojemności muszą być częściej opróżniane, co przekłada się na zwiększenie kosztów związanych z ich eksploatacją. Nie warto jednak inwestować w zbyt duże szamba – zamiast tego dobrze jest oszacować ilość wytwarzanych ścieków oraz przyrównać ją do częstotliwości wywożenia nieczystości przez wozy asenizacyjne. Przyjmuje się, że jedna osoba wytwarza zazwyczaj 100-200 litrów ścieków w ciągu doby. W przypadku niewielkiego domu na działce idealnie sprawdzą się zbiorniki o pojemności 2800 litrów, natomiast w większych domach mieszkalnych warto zamontować szambo 4500 lub 8000-litrowe.
Wybór pojemności zbiornika bezodpływowego powinien być poprzedzony dokładną analizą, a w razie wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, które oferuje większość producentów. Ponadto zawsze należy inwestować w sprawdzone i wysokojakościowe produkty znanych marek, które cieszą się uznaniem i renomą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana