W jaki sposób zgrzewa się rury PE?
Zgrzewanie rur PE jest efektywną metodą trwałego łączenia. System rurowy z łączeniami tego typu może przenosić obciążenia osiowe bez ryzyka rozłączenia w miejscach zgrzewu. To bardzo ważna zaleta tego rozwiązania. Wyróżniamy 3 sposoby zgrzewania rur PE: elektrooporowe, doczołowe i polifuzyjne. Na czym polegają i czym się od siebie różnią te metody?
Elektrooporowe zgrzewanie rur PE
Zgrzewanie elektrooporowe wymaga wykorzystania specjalnych kształtek elektrooporowych PE oraz zgrzewarki elektrooporowej. Wspomniane kształtki mają w korpusie zwinięty drut oporowy, pełniący funkcję elementu grzewczego. Kiedy przez kształtkę przepływa prąd, druty się nagrzewają i topią materiał, łącząc kształtkę z rurą.
Aby cały proces przebiegł właściwie, należy odpowiednio przygotować końcówki rur PE, które zostaną włożone w kształtki. Przygotowanie to obejmuje zeskrobanie zewnętrznej, utlenionej warstwy oraz dokładne wyczyszczenie. Potem wystarczy umieścić je w kształtce i użyć zgrzewarki. Cały proces jest zautomatyzowany, więc nie trudno go przeprowadzić.
Doczołowe zgrzewanie rur
W przypadku rur PE o dużych średnicach na ogół wykorzystuje się technikę zgrzewania doczołowego. Polega ona na podgrzaniu czoła rur, które mają być połączone, za pomocą płyty grzewczej, a następnie ściśnięciu ich ze sobą. W następstwie powstaje jednolite, trwałe złącze. Ta metoda łączenia rur także wymaga użycia odpowiedniej zgrzewarki.
Warto pamiętać, że przed podgrzaniem końcówek rur PE, należy je wyszlifować, oczyścić i odtłuścić. Kolejnym krokiem jest ułożenie między nimi płyty grzewczej i dociśnięcie ich do niej pod odpowiednim ciśnieniem. Kiedy płyta osiągnie właściwą temperaturę, trzeba ją wyjąć i mechanicznie ścisnąć ze sobą rozgrzane końcówki.
Urządzania do zgrzewania rur PE oraz same rury PE możesz kupić w firmie NODIGMARKET24 z siedzibą w Zabrzu.
Zgrzewanie polifuzyjne (mufowe)
Ostatnia metoda to zgrzewanie polifuzyjne (lub mufowe). Wymaga ona zastosowania zgrzewarki z trzpieniem polifuzyjnym i mufą. Znajduje zastosowanie w trwałym łączeniu rury PE z kształtką. Końcówka rury jest podgrzewana po zewnętrznej stronie, a kształtka po wewnętrznej. Następnie rurę umieszcza się w kształtce i dociska na odpowiednią głębokość.
Każda z wymienionych metod zgrzewania wymaga ścisłego trzymania się zaleceń dotyczących przygotowania łączonych powierzchni oraz temperatury i czasu zgrzewania. By spojenie okazało się trwałe, trzeba odczekać, aż zostanie schłodzone do temperatury otoczenia. Dopiero wtedy proces można uznać za zakończony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana