Tyczenie budynków bez tajemnic
Przed rozpoczęciem budowy obiektu na określonym terenie konieczne jest dopełnienie wielu formalności i wykonanie projektu budowlanego. W tym celu niezbędne jest określenie granic działki oraz wykonanie układu przestrzennego budynku. Istotnym elementem budowy jest też wytyczenie budynku. Poniżej sprawdzamy, na czym polega tyczenie budynku i kto się tym zajmuje. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.
Co jest niezbędne do wytyczenia budynku?
Tyczenie budynku umożliwia umiejscowienie danego projektu zgodnego z dokumentacją projektową na wybranej działce oraz daje możliwość rozpoczęcia robót budowlanych na danym terenie. Ważne jest jednak, aby przed wytyczeniem budynku uzyskać zgodę na jego budowę w wyznaczonym miejscu.
Podstawą do uzyskania pozwolenia na tyczenie budynku jest opracowanie planu budowy, na podstawie którego geodeta wyznaczy powierzchnię budynku na określonej działce. Do wytyczenia budynku geodeta potrzebuje także rysunku, który będzie przedstawiał rozmieszczenie fundamentów oraz dokładne parametry wszystkich ścian budynku. Dodatkowo niezbędne jest ustalenie z kierownikiem budowy, jakie pozostałe elementy mają zostać wyznaczone.
Należy również pamiętać o tym, że tyczeniem budynku mogą się zajmować wyłącznie uprawnieni do tego geodeci, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem pomiarowym. Warto wówczas skorzystać z usług sprawdzonej firmy, takiej jak na przykład MasterGeo, która oferuje podziały działek, sporządzanie map do celów projektowych oraz tyczenie budynków.
Jak wykonuje się tyczenie budynku?
Po dokonaniu wszelkich formalności i uzyskaniu pozwolenia na budowę geodeta może przystąpić do tyczenia budynku. Na samym początku geodeta na podstawie planu budowy wylicza dane, które są niezbędne do wyznaczenia powierzchni danego budynku na wybranym terenie. Następnie przy użyciu sznurka lub drutu wytycza on osie konstrukcyjne obiektu na ławach fundamentowych względem linii granicznych nieruchomości.
Kolejnym krokiem wykonywanym przez geodetę podczas tyczenia budynku, jest wyznaczenie sieci uzbrojenia za pomocą charakterystycznych punktów, które zaznacza się farbą lub specjalnymi palikami. Ostatnim etapem tyczenia budynku jest wyznaczenie zera budowy, czyli punktu określającego wysokość podłogi na parterze. Na podstawie zera budowy wyznacza się wysokość kondygnacji i głębokość fundamentów.
Po zakończeniu tyczenia budynku inwestor budowlany otrzymuje od geodety szkic sytuacyjno- wysokościowy danego budynku. Dodatkowo geodeta po zakończeniu tyczenia budynku jest zobowiązany do wykonania wpisu w dzienniku budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana