Sposoby rozruchu agregatów prądotwórczych
Przydatności agregatów prądotwórczych nie podlega dyskusji. Są to urządzenia niezastąpione w momentach braku dostępu do sieci energetycznej. Ułatwiają życie i ratują w sytuacjach kryzysowych. Szeroki rynek oferuje wiele typów agregatów prądotwórczych. Warto więc przyjrzeć się rodzajom agregatów prądowych i dowidzieć się, jakie są sposoby ich rozruchu.
Parę słów wstępu – Czym są agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądowe to urządzenia, które wytwarzają energię elektryczną. Mogą pracować jako mobilne urządzenia niezależne lub zintegrowane z siecią energetyczną jako awaryjne źródła zasilania, włączane automatycznie w przypadku przerwy w dostawie energii. Generatory prądu wykorzystywane są powszechnie w takich obiektach, jak szpitale, hotele, markety, banki, lotniska, zakłady przemysłowe i wszędzie tam, gdzie brak zasilania może zagrażać bezpieczeństwu osób. Natomiast niezależne mobilne agregaty prądotwórcze znajdują zastosowanie podczas imprez plenerowych i sportowych, festiwali muzycznych, na planach filmowych, a także w użytku domowym.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze to urządzenia o różnej konstrukcji i specyfice produkowanego prądu. Jak wynika ze strony internetowej wypożyczalni agregatów prądotwórczych Agar Power z Łodzi, agregaty podzielić można pod kątem rodzaju odbieranej mocy, w zależności od rodzaju prądu na jednofazowe lub trójfazowe, a także według rodzaju silnika na benzynowe dwusuwowe lub czterosuwowe oraz wysokoprężne. Dostępne są również agregaty stacjonarne lub mobile. Można także podzielić agregaty pod względem sposobu rozruchu.
Jakie wyróżniamy metody rozruchu agregatów prądotwórczych?
W zależności od przeznaczenia istnieją trzy sposoby uruchamiania agregatów prądotwórczych.
Rozruch manualny wymaga ręcznej obsługi przy każdorazowym uruchamianiu. Agregaty z rozruchem manualnym są zazwyczaj urządzeniami o mniejszych gabarytach, bardziej poręcznymi i lżejszymi. Dodatkowo poprzez brak elektroniki odpornymi są na przeciążenia wynikające np. z uderzenia pioruna.
Rozruch automatyczny stosowany jest w agregatach z wbudowanym System Załączania Rezerwy. Jego zadaniem jest odłączanie budynku od stałej sieci energetycznej i przełączanie na zasilanie awaryjne. Moduł SZR składający się z czujnika temperatury, zestawu przekaźników i siłownika, odpowiedzialny jest za sterowanie dźwignią zastawki rozruchowej silnika aż do momentu jego rozgrzania i uruchomienia.
Rozruch zdalny możliwy jest w agregatach wyposażonych w sterowniki radiowe. Umożliwia to zdalny rozruch i zatrzymanie pracy urządzenia za pomocą pilota.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana