Rodzaje kominków wolnostojących
Aktualnie kominki są tak popularne, że prawie każdy, kto wznosi nowy dom dla siebie, decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak często zamiast typowych wkładów kominkowych, decyzja dotyczy kominków wolnostojących, które w wielu sytuacjach sprawdzają się lepiej. Kominek wolnostojący to duże walory użytkowe i estetyczne, a także pełna dowolność w lokalizacji. Jakie są rodzaje tych kominków?
Dlaczego kominek wolnostojący jest dobrym wyborem?
Popularność wszelkich kominków w domach bierze się z tego, że za ich pomocą można osiągnąć miłą i przytulną atmosferę we wnętrzu. Dodatkowo wyglądają one bardzo stylowo i można je dopasować do wielu wystrojów. Konkretny zysk to dodatkowe ogrzewanie w sezonie oraz poprawienie standardu mieszkania poza sezonem grzewczym podczas chłodnych dni.
Kupując wkłady kominkowe i wszelkie towarzyszące akcesoria w firmie Wkłady Kominowe, na ogół myśli się o typowych kominkach, na przykład takich z płaszczem wodnym. Jednak o wiele tańszym, a równie funkcjonalnym rozwiązaniem jest kominek wolnostojący. Nie jest wtedy wymagana kosztowna i pracochłonna zabudowa. Można go postawić praktycznie w każdym miejscu i to niekoniecznie przy ścianie. Kominek taki wyposażony jest w prześwit, przez który obserwuje się płomienie, co już samo w sobie jest magiczne i nastrojowe. Wydajność kominków wolnostojących jest porównywalna z innymi typami tych urządzeń, a wiele z nich posiada funkcję obiegu powietrza wokół obudowy, co dodatkowo podnosi efektywność kominka.
Jakie są rodzaje kominków wolnostojących?
Kominki wolnostojące występują w różnych wersjach. Dosyć często wybierane to te zbudowane ze stali. Są lekkie, pasują do współczesnych wnętrz, a ich ceny są przystępne. Stalowe piece często okłada się materiałem szamotowym, a to dlatego, by stal wolniej traciła ciepło.
Nieco cięższe są kominki żeliwne. Są wytrzymałe i sprawdzają się w klasycznych aranżacjach. Żeliwo świetnie oddaje temperaturę, dlatego właśnie z niego robione były kiedyś kaloryfery. Forma takiego pieca to często żeliwne zdobienia, które rzucają się w oczy i nadają wnętrzu nieco industrialnego charakteru. Niekiedy klasyczne piece tego typu posiadają tradycyjne fajerki, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność.
Natomiast kominki kaflowe, które nawiązują do tradycji, pasują do rustykalnych wnętrz. Jeżeli ktoś lubi ceramikę, to taki rodzaj pieca szczególnie mu się spodoba. Taki piec nada charakteru każdemu wnętrzu, a zastosowanie szamotu sprawi, że wydajność będzie zadowalająca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana