Procedury związane z ręcznym pozyskiwaniem drewna
Następujący gwałtownie w ostatnim czasie rozwój technologiczny sprawił, że obecnie drewno w większości przypadków pozyskuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że ręczna wycinka drzew przeszła już do historii. To bowiem wciąż najlepsza metoda na prowadzenie prac leśnych w trudno dostępnych terenach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinny się one odbywać z zachowaniem przepisów BHP. Sprawdź szczegóły.
Ręczne pozyskiwanie drewna – kiedy ma zastosowanie?
Pod pojęciem ręcznego pozyskiwania drewna zazwyczaj rozumie się wszelkie prace leśne związane z wycinką drzew prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników przy wykorzystaniu jedynie prostych narzędzi napędzanych jedynie siłą ludzkich mięśni. Metoda ta znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku gęsto zalesionych obszarów o grząskim gruncie i wysokim kącie nachylenia, gdzie dojazd specjalistycznymi maszynami jest niemożliwy. Do ręcznego pozyskiwania drewna pracownicy takich firm, jak Forest Brothers, zazwyczaj przystępują również wtedy, gdy wycinka drzew odbywa się na zabudowanych terenach, gdzie użycie nowoczesnego sprzętu byłoby bardzo trudne. Z podobną sytuacją mamy do czynienia także w sytuacji, gdy do wycięcia zostało przeznaczonych jedynie kilka drzew. Wówczas wykorzystywanie specjalistycznych maszyn byłoby nieopłacalne. Dlatego też w tych okolicznościach wycinka wykonywana jest ręcznie przez drwali.
W jaki sposób odbywa się ręczne pozyskiwanie drewna?
Prace przy pozyskiwaniu drewna – zarówno metodą ręczną, jak i mechaniczną – swym zasięgiem obejmują takie czynności, jak:
- ścinka,
- okrzesywanie,
- przerzynka,
- zrywka,
- magazynowanie,
- wywóz drewna.
Osoby odpowiedzialne za wykonywanie tego typu robót są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo stania się ofiarą wypadku. Dlatego całe przedsięwzięcie powinno odbywać się z zachowaniem ściśle określonych procedur. Należy zadbać w szczególności o odpowiednie oznaczenie i wydzielenie terenu przeprowadzanych prac leśnych. Jeśli przez pole wyrębu biegnie droga publiczna, trzeba wzdłuż niej ustawić odpowiednie posterunki ostrzegawcze, informujące osoby postronne o istniejącym zagrożeniu. W miejscu prowadzenia szczególnie niebezpiecznych prac powinien stale przebywać pracodawca lub inna upoważniona do tego osoba. Ręczne pozyskiwanie drewna pochodzącego z terenów górskich musi zawsze odbywać się u dołu stoku. Do transportu większej ilości belek używa się specjalistycznego sprzętu. Niekiedy przydatne w tym względzie okazują się też tradycyjne wozy zaprzężone w konie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana