Noże do toczenia – rodzaje, cechy i zastosowanie
Obróbka kształtowa metali i tworzyw może być przeprowadzana na wiele sposobów w zależności od tego, jaki ma być ostateczny kształt wykonywanego detalu. Do najpopularniejszych stosowanych metod należy toczenie, pozwalające na uzyskiwanie elementów będących niemal dowolną bryłą obrotową. Niezbędnymi narzędziami wykorzystywanymi podczas obróbki tokarskiej są noże do toczenia, których powierzchnie tnące umożliwiają odpowiednie skrawanie materiału.
W jaki sposób są wykorzystywane noże tokarskie?
Noże tokarskie są używane do pozbywania się z przedmiotu obrabianego naddatku, odspajanego w postaci wiórów. Zasada działania noży używanych do toczenia jest prosta – ich krawędź tnąca zbliża się do wprawionego w ruch obrotowy materiału, oddzielając jego kolejne warstwy. Nóż może się przesuwać wzdłuż osi obrotu, a także zbliżać się do niej lub oddalać w przypadku wytaczania, czyli obróbki powierzchni wewnętrznych. Toczenie może się odbywać na dwa sposoby – jako toczenie punktowe lub kształtowe. Noże do toczenia punktowego pozwalają na uzyskiwanie odpowiedniego kształtu za sprawą trajektorii, po jakiej się poruszają, są więc uniwersalne. Noże do toczenia kształtowego mają natomiast specjalnie wyprofilowane ostrze, które nadaje materiałowi odpowiadający geometrii krawędzi tnącej, będą więc dopasowywane do konkretnego zastosowania.
Typ noży tokarskich i ich konstrukcja
Podstawowy podział noży tokarskich obejmuje wskazanie czy są przeznaczone do obróbki powierzchni zewnętrznych, a zatem do obtaczania, czy też do powierzchni wewnętrznych, a więc wytaczania. Noże są mogą być klasyfikowane także w zależności od tego, czy prowadzona jest obróbka wzdłużna, poprzeczna, czy też obróbka rowków. Znaczenie ma także kierunek skrawania – noże dzielą się na prawe, lewe albo neutralne - obustronne. Istotna jest także konstrukcja. W przypadku narzędzi Kennametal noże mają konstrukcję składaną, w których część robocza ma postać płytki mocowanej do trzonka. Płytki skrawające mogą mieć różny kształt – trójkąta, kwadratu, rombu, jak również okręgu, a także geometrię pozytywową lub negatywową. W zależności od twardości materiału obrabianego mogą być wykonane m.in. ze stali narzędziowej, HSS lub węglików, ceramiki, cermetalu, borazonu jak również krawędzi diamentowej lub borazonowej, lutowanej na podłożu węglikowym a także pokryte specjalnymi powłokami. Płytki takie mogą być również pokryte różnego rodzaju powłokami ochronnymi.
Jak wybrać dobre narzędzia tokarskie?
Dobór noży i płytek tokarskich ma duże znaczenie nie tylko ze względu na rodzaj powierzchni, która ma zostać przy jego użyciu ukształtowana, ale także z uwagi na jego trwałość i sztywność oraz uwzględnienie wymaganej uniwersalności. Szeroki wybór noży tokarskich oferuje oficjalny dystrybutor narzędzi Kennametal – CNC Art. Wśród propozycji znajdują się narzędzia do toczenia średnic wewnętrznych i zewnętrznych, obróbki kształtowej, a także obróbki rowków i przecinania materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana