Najczęstsze usterki instalacji elektrycznych w budynkach
Instalacja elektryczna może ulec uszkodzeniom – każda taka sytuacja powinna być dokładnie sprawdzona, tym bardziej że drobne awarie często bywają powodem późniejszych pożarów. Dlatego zawsze w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy wezwać fachowca. Usterki instalacji elektrycznej mogą zdarzyć się każdemu, a więc występują zarówno w starych, jak i nowych domach, a także w blokach mieszkalnych.
Niesprawna instalacja elektryczna. Co robić?
Awarie sieci elektrycznej mogą przysporzyć niemałych problemów. Jeśli przyczyną awarii nie jest sieć zewnętrzna, to usterkę należy usunąć we własnym zakresie, czego nie powinno się robić samodzielnie – oznacza to konieczność wezwania fachowców. Całodobowe pogotowie elektryczne zajmuje się profesjonalnym i szybkim usuwaniem awarii, a jeśli naprawa wymaga nieco więcej czasu, pogotowie dostarcza agregat prądotwórczy. Tego typu usługi świadczy firma Mobil Serwis z siedzibą w podwarszawskich Markach.
Problemy z instalacją elektryczną. Jakie są najczęstsze usterki?
W przypadku instalacji elektrycznych często dochodzi do przepalenia przewodów, czemu towarzyszą charakterystyczne iskry w gniazdkach. Takich symptomów nie można bagatelizować, może bowiem dojść do spalenia podłączonych do sieci urządzeń i sprzętów, a także pożaru lub groźnego w skutkach poparzenia. Problem ten wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie starych instalacji elektrycznych – równie często zdarza się w nowym domach. Co może być tego przyczyną?
Otóż bardzo często do awarii instalacji elektrycznej prowadzą błędy montażowe, a w tym konkretnym przypadku montaż przewodów o przekroju mniejszym niż przewidziano w projekcie. Innym powodem jest niewłaściwe ułożenie instalacji – kable i przewody muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od źródeł ciepła, ponieważ wysoka temperatura działa destrukcyjnie na warstwę izolującą.
Kolejna popularna usterka instalacji elektrycznej to wyskakiwanie korków lub wyłączników – jest to objaw błędnego doboru parametrów ochronnych w stosunku do rzeczywistego obciążenia. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że parametry instalacji nie są odpowiednio dopasowane do liczby sprzętów elektronicznych. Warto wiedzieć, że maksymalna moc urządzeń w obwodzie określana jest mianem mocy przyłączeniowej, która decyduje o tym, ile urządzeń można obsługiwać jednocześnie. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jednym z możliwych rozwiązań jest założenie odrębnego obwodu elektrycznego, który umożliwi nieprzerwaną pracę kilku urządzeń jednocześnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana