Na jakiej głębokości należy wykonać odwiert pod studnię głębinową?
Najprostszym, a zarazem oferującym najszersze możliwości sposobem na zapewnienie sobie dostępu do wody zarówno w przypadku gospodarstwa domowego, jak i podmiotu prowadzącego działalność rolniczą lub gospodarczą będzie budowa studni głębinowej. Dzięki niej można pobierać potrzebne ilości wody, a jednocześnie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, a tym samym często zdarzających się problemów z dostępnością wody lub jej jakością.
Na jakiej zasadzie pozyskuje się wodę ze studni?
Woda może być pozyskiwana z różnych źródeł. Wśród najłatwiej osiągalnych znajdzie się czerpanie jej z cieków powierzchniowych, takich jak jeziora czy rzeki. Ze względu na potencjalną ilość zanieczyszczeń wymaga ona jednak wówczas zastosowania dość złożonego i kosztownego procesu uzdatniania, z takiej opcji korzystają więc głównie zakłady komunalne i duże przedsiębiorstwa. W przypadku pojedynczych domów, gospodarstw czy firm, łatwiejsze okaże się pobieranie wód podziemnych. Jest to możliwe, ponieważ woda znajduje się w przestrzeniach między różnego rodzaju materiałem skalnym. Dostając się na odpowiednią głębokość i wykonując otwór o odpowiedniej średnicy, można więc liczyć na to, że woda, wyrównując ciśnienie, będzie napływała z obszarów bezpośrednio do niego przylegających. Niezawodnym sposobem na uzyskanie dostępu do zasobów wody zgromadzonych w warstwie wodonośnej jest wiercenie studni. W Gorzowie Wielkopolskim i okolicach odwiertami zajmuje się firma AQUA-ZIEM. Ponieważ woda o odpowiedniej jakości znajduje się zwykle na sporych głębokościach nieosiągalnych przy zastosowaniu studni kopanych, najczęściej buduje się obecnie studnie głębinowe, które pozwalają na uzyskanie wysokiego przepływu i wygodny pobór wody z użyciem odpowiednich pomp instalowanych w odwiercie.
Jak głębokie studnie są budowane najczęściej?
Woda powinna być dobrze przefiltrowana, a jednocześnie odseparowana od możliwości przenikania zanieczyszczeń. Jej ilość oraz jakość na danym terenie będzie więc uzależniona od panujących na nim warunków hydrogeologicznych. Głębokość odwiertu będzie zależała od położenia warstwy wodonośnej. Zwykle jest to kilkadziesiąt metrów – często między 20 a 30. Budową studni zajmuje się firma AQUA-ZIEM. Przygotowuje ona studnie głębinowe, a także odwierty pod pompy ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana