Montaż i eksploatacja rusztowania w pobliżu linii energetycznych
Montaż oraz użytkowanie rusztowań budowlanych w pobliżu linii energetycznych jest dopuszczalne. Jednak nieodpowiednie przygotowanie terenu dookoła i niezachowanie zasad bezpieczeństwa może mieć bardzo poważne konsekwencje. Aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków w przepisach dotyczących rusztowań, zawarto zasady, którymi należy się kierować w takim przypadku. Dowiedz się, jak zgodnie z BHP stawiać rusztowania w pobliżu linii energetycznych.
Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą montaż rusztowania w pobliżu linii energetycznych?
Montaż i eksploatacja rusztowań budowlanych bezpośrednio pod powietrzną linią energetyczną jest absolutnie zabroniony. Nawet jeśli linia napięcia znajduje się kilka metrów nad rusztowaniem, nie jest to bezpieczne. Wystarczy przecież silny podmuch wiatru, zahaczenie maszyny budowlanej lub innym elementem, aby linia energetyczna zerwała się. To oczywiście może narazić osoby pracujące na rusztowaniu na uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć! Mało tego, ponieważ rusztowania aluminiowe przewodzą prąd, napięcie może porazić również osoby przechodzące pod nim.
Jak przygotować teren do montażu rusztowania przy liniach elektrycznych?
Montażem rusztowań budowlanych powinni zajmować się jedynie przeszkoleni do tego specjaliści. Jedną z firm, która świadczy usługi montażowe, jest dostawca rusztowań SKAT Rusztowania. Jednak nawet najlepsi fachowcy muszą uzgodnić wykonywaną pracę ze służbami energetycznymi. Z powiadomieniem nie warto zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ trzeba to zrobić 48 h przed rozpoczęciem prac budowlanych. Robi się to w celu ustalenia bezpiecznych warunków pracy. Ustala się m.in. środki ochrony, które zostaną wykorzystane, terminy wyłączenia linii spod napięcia, jeśli jest to konieczne. Oprócz tego sprawdzana jest zgodność wykonanych robót z wpisami do dziennika budowy.
W jakiej odległości od linii energetycznych może stać rusztowanie?
Jak w przypadku każdego montażu rusztowań budowlanych, na początku konieczne jest wyznaczenie tzw. strefy niebezpiecznej. Ma ona na celu chronienie przechodniów oraz budynków, czy samochodów, które mogą znaleźć się dookoła budowy. W przypadku prac przy liniach energetycznych strefa ochronna wynosi:
- 3m dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 10 kV;
- 5 m dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, ale nieprzekraczającym 15 kV;
- 10 m dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, ale nieprzekraczającym 30 kV;
- 15 m dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, ale nieprzekraczającym 110 kV;
- 30 m dla linii o napięciu znamionowym powyżej 100kV.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana