Metody zadaszania dachów płaskich
Dachy płaskie sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych konstrukcjach. Jednak w przypadku takiego wykończenia budynku należy pamiętać o właściwym systemie odprowadzania wody oraz odpowiednim materiale wykończeniowym. Do dyspozycji jest kilka rodzajów zadaszenia. Jaki wybrać i który sprawdzi się najlepiej?
Konstrukcja dachu płaskiego
Dach płaski może być wykonany na kilka sposobów i mieć różne konstrukcje. Najprostszą opcją jest dach niewentylowany z warstwami przylegającymi do siebie. W tym przypadku szczególnie zadbać należy o właściwą i solidną izolację przeciwwilgociową, która musi się znaleźć nad ostatnią kondygnacją. Bezpieczniejsze, choć trudniejsze jest położenie stropodachu wentylowanego. Przy budowie dachów ważna jest jakość materiałów i solidność wykonania. Wiele rodzajów pokryć i akcesoriów oferuje producent Okno-Dach, który w sprzedaży posiada również różne rodzaje i typy okien, w tym dachowe.
Najpopularniejsze materiały do pokrycia dachów płaskich
Wśród najczęściej stosowanych pokryć dachów płaskich znajdują się tradycyjne papy bitumiczne wykonane z asfaltu tradycyjnego. Montaż jest dość trudny i polega na ułożeniu trzech warstw, a następnie sklejeniu ich na gorąco lepikiem. Tego typu pokrycie ma dość niskie parametry techniczne. Nowoczesną alternatywą pokryć tradycyjnych są papy asfaltowe modyfikowane polimerami. Charakteryzują się znacznie większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, starzeją się wolniej i posiadają większą elastyczność. Można je zamontować przyklejając do podłoża, lub poprzez zgrzewanie poszczególnych warstw.
Blachodachówki i dachówki
Popularnym materiałem wykorzystywanym do pokrycia dachów płaskich oraz o nachyleniu mniejszym niż 9-10 stopni jest blachodachówka. Aby pokrycie się sprawdziło i posłużyło na lata, pod właściwym pokryciem należy umieścić sztywne poszycie z płyt wiórowych lub desek. Dzięki temu zachowamy szczelność i właściwa cyrkulacja powietrza tuż pod pokryciem.
Sposobem na wykończenie i zadaszenie dachu płaskiego są również dachówki ceramiczne i cementowe. Dedykowane są głównie dachom o kącie nachylenia powyżej 30 stopni, jednak umiejętny i prawidłowy montaż z powodzeniem pozwoli na zastosowanie takiego rozwiązania również na dachach płaskich. Dachówki ceramiczne muszą być układane bardzo szczelnie. Wymagane jest zamontowanie poszycia z płyt drewnopochodnych lub desek oraz nałożenia na nie papy lub właściwej membrany dachowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana