Metody wzmacniania gruntu
Poznanie podłoża gruntowego to jedno z najważniejszych działań, jakie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac budowlanych. Stanowi podstawę każdego projektu i ma ogromne znaczenie dla stabilności powstałego obiektu i bezpieczeństwa jego użytkowania. Wzmocnienie gruntu możliwe jest do uzyskania kilkoma metodami. W jaki sposób jest wykonywane?
Wybór metody wzmacniania podłoża a prace ziemne
Chociaż wzmacnianie gruntu i dobór odpowiedniej metody działania jest niezwykle ważny, równie istotne są prace ziemne, jakie zostaną wykonane na terenie budowy. Niemal w każdym przypadku działania polegającym na wzmacnianiu podłoża, niezbędny jest ciężki sprzęt oraz wykorzystanie go przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Pełen zakres prac ziemnych z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu do wzmacniania podłoża, oferuje wykonawca działań dla branży budowlanej Kraz.
Metod wzmacniania gruntu jest wiele i podzielić je można według różnych kryteriów. Jednym z nich jest głębokość wykonywanego wzmocnienia. Pod tym względem metody dzielą się na powierzchniowe i wgłębne.
Powierzchniowe metody wzmacniania gruntu – co je wyróżnia?
Powierzchniowe metody wzmacniania gruntu stosuje się zazwyczaj w budownictwie liniowym i kubaturowym. Wyróżnia je wysoka skuteczność, stosunkowo niższy koszt oraz krótki czas wykonania. To najczęściej stosowane metody stabilizacji gruntu, wśród których powszechnie użytkowane są wzmocnienia chemiczne i hydrauliczne z wykorzystaniem specjalnych spoiw. Łączą cząstki gruntu, nadając mu pożądaną nośność. W ten sposób można także zwiększyć właściwości hydrofobowe i mrozoodporne gruntu. Ponadto wśród metod powierzchniowych wykorzystywane są także geosyntetyki, dogęszczanie czy uziarnianie brakującą frakcją kruszyw.
Metody wgłębne wzmacniania gruntu
Metody wgłębne są bardziej kosztowne i czasochłonne. Do ich wykonania niezbędne są zazwyczaj głębsze wykopy i zastosowanie dodatkowych konstrukcji. Najczęściej stosowane metody wzmacniania gruntu w tym przypadku to kolumny betonowe, kamienne i żwirowe, kolumny cementowo-gruntowe, a także dreny, czyli odwodnienia wgłębne. Stosuje się także zagęszczanie dynamiczne i impulsowe polegające na wielokrotnym odpadaniu ciężaru zawieszanego na dźwigu na grunt i eliminacji pustek w ziemi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana