Kryteria wyboru baterii umywalkowej
Zakup armatury łazienkowej w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie sanitariatów oraz wygodę korzystania z pomieszczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na odpowiednie dobranie baterii umywalkowej, która powinna cechować się nie tylko solidnym wykonaniem, ale także spójnością z aranżacją. Co dokładnie powinno się zatem uwzględnić przy jej wyborze?
Istnieje wiele rodzajów baterii umywalkowych oraz różne sposoby na ich klasyfikację. Patrząc np. na budowę armatury, można wyróżnić modele jedno-, dwu- i bezuchwytowe. Jeżeli chodzi zaś o metodę obsługi, wskazuje się opcje bezdotykowe i dotykowe. Wybór instalacji zależy tu w dużym stopniu od własnej definicji komfortu i indywidualnych preferencji, dlatego trudno byłoby zaproponować „idealne” rozwiązanie (a przynajmniej – pod tym kątem). Można jednak opisać pewne czynniki, które wpływają na wytrzymałość i estetykę takiej aparatury.
Solidna armatura łazienkowa – jak wybrać baterię umywalkową?
By bateria do umywalki odznaczała się właściwą trwałością, należy wziąć pod uwagę materiały, jakie zastosowano przy jej produkcji. Jak informują specjaliści z warszawskiej firmy „Domeko”, większość podobnej armatury łazienkowej powstaje z mosiądzu – m.in. ze względu na wysoką odporność na korozję czy właściwości przeciwbakteryjne. Innym rozwiązaniem jest także stal nierdzewna, która wyróżnia się jeszcze większą wytrzymałością i estetycznym wykończeniem. Obie opcje są jednak solidne oraz dostosowane do warunków panujących w pomieszczeniu.
Wybierając baterię do umywalki, powinno się też „przyjrzeć” wyposażeniu, jakie dołączono do takiego elementu armatury łazienkowej (w Warszawie bywa to np. aerator czy termostat). W ostatecznym zakupie dużą rolę odgrywa także miejsce i sposób montażu: aparatura może być zainstalowana w ścianie lub przyjmować formę stojącą (tj. zostać zamocowana na umywalce, blacie lub podłodze). Warto również pamiętać o takim wykończeniu baterii, żeby nie sprawiała większych trudności przy czyszczeniu (pomoże w tym gładka powierzchnia i opływowy kształt).
Podstawowe rodzaje baterii umywalkowych
Baterie jednouchwytowe – jak sama nazwa wskazuje – mają jedną dźwignię, którą odkręca się wodę. Takie rozwiązanie sprawia, że łatwo umyć ręce, kiedy są mocno zanieczyszczone i chce się ograniczyć kontakt z armaturą łazienkową, by jej nie pobrudzić. Modele dwuuchwytowe są z kolei wyposażone w dwa kurki, narzucające konieczność samodzielnego wyregulowania odpowiedniej temperatury. Istnieje także wersja bezuchwytowa (nazywana bezdotykową), działająca na fotokomórkę.
Można jeszcze wyróżnić modele klasyczne i podtynkowe, które różnią się sposobem montażu – w pierwszym przypadku mamy do czynienia z instalacją, która „wystaje na zewnątrz” – jest w pełni widoczna na umywalce lub powierzchni ściany (tzn. jej całe orurowanie). W drugim – część armatury łazienkowej zostaje zamaskowana, ponieważ mieści się w środku sanitariatu bądź w murze. W nowocześnie urządzonych wnętrzach coraz częściej stawia się na schowane baterie, co pasuje do ich minimalistycznego charakteru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana