Kiedy domowa instalacja elektryczna wymaga wymiany na nową?
Kilkudziesięcioletnie instalacje elektryczne wciąż działają w wielu polskich domach i mieszkaniach. Nie oznacza jednak, że są bezpieczne i funkcjonalne. Takie systemy są dziś już raczej prowizoryczne i bez wspierania się przedłużaczami czy rozgałęziaczami trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Kiedy bezwzględnie należy naprawić instalację elektryczną lub wymienić ją na nową?
Kiedy warto zdecydować się na całkowitą wymianę instalacji elektrycznej?
Z dekady na dekadę w domach przybywa urządzeń na prąd, które trzeba zasilać. Poza tym stary osprzęt z czasem się niszczy, a okablowanie przestaje spełniać obowiązujące w danym czasie normy. Wszystko to kwalifikuje dotychczasową instalację do naprawy lub wymiany.
Domy i mieszkania, które były budowane jeszcze w latach 50. i 60. dysponują przyłączami jednofazowymi. Są zatem dopasowane jedynie do bardzo niewielkiego obciążenia mocą. Tymczasem obecnie na porządku dziennym jest przyłącze trójfazowe i dostosowane do obciążenia mocą 12-15 kW.
Jeśli chcesz mieszkać komfortowo, rozważ taką usługę jak naprawa instalacji elektrycznej. We Wrocławiu. Zajmuje się tym wyspecjalizowana firma El-fort.
Warto też uświadomić sobie, jak niebezpieczne jest trwanie przy starym systemie elektrycznym. Starsze budownictwo to często przewody dwużyłowe aluminiowe. Cienkie, wykonane z kiepskiego przewodnika przewody z czasem będą się niszczyć. Może to prowadzić do pożarów. Nie ryzykuj i od razu wymień taką instalację, decydując się na trójżyłowe przewody z miedzi.
Mały czy duży remont?
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że warto zmodernizować domową instalację elektryczną. Natomiast nie każdy może pozwolić sobie na kompleksową wymianę. Co robić w takiej sytuacji?
Nawet jeśli nie decydujesz się na pełną usługę wymiany, wymień chociaż przewody. Zwłaszcza w tych pomieszczeniach użytkowych, w których istnieje duże ryzyko porażenia, np. w kuchni czy w łazience.
Żeby ograniczyć uciążliwość robót remontowych, możesz też wybrać opcję ułożenia przewodów po wierzchu i osłonięcie ich korytkami maskującymi. Dzięki temu unikniesz bruzdowania.
Co trzeba wziąć pod uwagę, planując modernizację instalacji elektrycznej?
Zanim złożysz zlecenie na unowocześnienie lub wymianę instalacji elektrycznej, uwzględnij takie kwestie jak:
planowane urządzenia RTV i AGD,
oczekiwana liczba gniazdek i wyłączników (elektryk, na przykład z El-Fort, na pewno o to zapyta),
lokalizacja sprzętów.
Wszystkie te czynniki, oczywiście poza ceną, odgrywają dużą rolę przy podejmowaniu decyzji o remoncie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana