Jakie wyróżniamy rodzaje okien ze względu na sposób otwierania?
Okno jest ważnym elementem konstrukcji – umożliwia dostęp do naturalnego światła i pogląd na to, co dzieje się na zewnątrz. Istnieją różne rodzaje takiej instalacji, które dzieli się m.in. ze względu na materiały zastosowane przy ich produkcji, lokalizację i ilość szyb. Jakie okna można jednak wyróżnić, dokonując klasyfikacji na podstawie sposobu otwierania „skrzydeł”?
Sposób, w jaki otwiera się skrzydła, zależy w pewnej mierze od miejsca, w którym znajduje się dana instalacja. Warto zatem omówić podział okien ze względu na lokalizację, opisując kolejno poszczególne modele. Wersje fasadowe (określane także jako elewacyjne) są wbudowane w ścianę budynku, z kolei połaciowe (tj. dachowe) montuje się na poddaszu. Na rynku istnieją również opcje balkonowe (też „tarasowe”), które przyjmują zwykle postać drzwi przesuwnych. Kluczowe różnice w mechanizmie uchylania tkwią jednak w dwóch pierwszych instalacjach.
Podział okien na podstawie sposobu otwierania skrzydeł
Okna elewacyjne opierają się na trzech systemach obsługi. Jak sama nazwa wskazuje, modele uchylne pozwalają tylko na odchylenie swojej konstrukcji od góry. To instalacje, które rzadko pojawiają się w pojedynkę w mieszkaniu: po drugiej stronie zazwyczaj znajdują się wersje rozwierane, czyli otwierane „na oścież”. Jak tłumaczy jednak łódzka firma Mont-Plast, choć często stosuje się opisane „kombinacje”, szczególną popularnością cieszą się opcje łączące oba mechanizmy, umożliwiające szeroką manipulację skrzydłami – tj. modele uchylno-rozwierane.
Pozostałe lokalizacje mają „własny” sposób na otwieranie skrzydeł. W tarasowych oknach PCV (w Łodzi np. określa się je jako „drzwi tarasowe”) są najczęściej zakładane systemy przesuwne. Instalacje dachowe bazują na trochę większej ilości mechanizmów, takich jak układy uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe i wyłazowe. „Skosy” na poddaszu zwykle uniemożliwiają pełne rozwarcie okien, dlatego stosuje się wymienione opcje lub montuje świetliki, które w ogóle się nie otwierają (jedynie „doświetlają” pomieszczenie).
Uchylanie skrzydeł w różnych modelach okien
Większość instalacji uchyla się również od góry – taka opcja pojawia się zarówno w modelach elewacyjnych oraz dachowych, jak i tarasowych. Drzwi balkonowe, poza możliwością otwarcia i przejścia na zewnątrz, zapewniają dostęp do świeższego powietrza przez odchylenie swojej konstrukcji. Opisane udogodnienie jest dodatkiem dla okien rozwieranych, obrotowych czy przesuwnych, ale bywa mało praktyczne, jeśli występuje samodzielnie, dlatego warto stawiać na funkcjonalne połączenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana