Jak zorganizować stanowisko robocze w kuchni gastronomicznej?
Prawidłowa organizacja stanowiska roboczego w lokalu gastronomicznym jest oparta na kilku „filarach” – meble powinny być właściwie rozmieszczone, wykonane ze stali nierdzewnej oraz charakteryzować się właściwymi wymiarami. Istotne jest też posiadanie wszystkich sprzętów, jakie są niezbędne w codziennej pracy. O czym jeszcze pamiętać, urządzając takie „zaplecze”?
Lokalizacja „stanowisk roboczych” wpływa nie tylko na bezpieczeństwo żywności, ale również pracowników. Zachowanie odpowiedniego dystansu jest konieczne, by spełnić wymagania np. systemu HACPP, GHP oraz przepisów sanitarnych. Wyposażenie powinno być rozmieszczone także w taki sposób, żeby umożliwiać komfortowe poruszanie się po kuchni – stoły nie mogą znajdować się m.in. za blisko kuchenek, ponieważ zwiększa to ryzyko poparzeń, a jednocześnie zmniejsza efektywność zespołu, który traci czas na przeciskanie się obok urządzenia.
Organizacja stanowisk roboczych w lokalu gastronomicznym
Planując „aranżację” profesjonalnej kuchni, należy spisać wszystkie meble, akcesoria i sprzęty, jakie potrzebuje dana restauracja. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Komat, „niedobory” w tym zakresie prowadzą do niezadowolenia – zarówno pracowników, jak i gości restauracji. W takiej sytuacji poszukuje się alternatyw, które często się „buntują”. Nadmiernie czy nieadekwatnie stosowane urządzenia są także bardziej narażone na usterki, co dodatkowo wpływa na morale, a tym samym – produktywność zespołu oraz efekty finansowe lokalu.
Wyposażenie powinno być wykonane z materiału, który jest odporny na wysokie temperatury, wilgoć, korozję i trwałe zabrudzenia. Takiemu opisowi odpowiadają meble ze stali nierdzewnej – wspomniany metal nie sprawia trudności przy utrzymaniu higieny, a dodatkowo nie reaguje z obrabianą żywnością. Warto również wspomnieć, że stanowiska robocze tworzą najczęściej stoły gastronomiczne – podobne sprzęty powinny być nie tylko czyste, ale też dopasowane do średniego wzrostu kobiet i mężczyzn (nie mogą być ani zbyt wysokie, ani za niskie).
Profesjonalne stanowisko robocze
Aby kuchnia działała sprawnie oraz bezpiecznie, poszczególne „przestrzenie” robocze powinny być wyraźnie nazwane i oddzielone (tj. stanowiska do obróbki brudnej, czystej, ciepłej i zimnej) – każde odpowiada za inny etap przygotowania żywności. Dużą rolę odgrywa również bliskość przypraw, produktów sypkich i mokrych czy przyborów kuchennych – należy zadbać o to, by mieć wygodny dostęp do zapasów, jednak nie powinna zagrażać im wilgoć oraz kontaminacja. Półki muszą wisieć na dogodnej wysokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana