Jak zacząć oszczędzać energię w domu?
Z każdym rokiem ceny energii elektrycznej stają się coraz wyższe. Skłania to do przemyśleń, w jaki sposób można ją oszczędzać, by uniknąć ogromnych rachunków. Ich wielkość można obniżyć na dwa sposoby: pierwszym z nich jest lepsze zarządzanie energią elektryczną w pomieszczeniach, drugim jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, która w znacznym stopniu zmniejsza rachunki za prąd. Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Oszczędzanie energii elektrycznej w domu
W wielu przypadkach oszczędności można zacząć od zmiany taryfy u dostawcy prądu. Duża część właścicieli nieruchomości nie zwraca większej uwagi na to, jaką dokładnie taryfę wybiera; decydując się na domyślną (stawka za 1 kWh jest jednakowa niezależnie od pory dnia). Lepszym rozwiązaniem jest stawka z podziałem na dzienną i nocną, w której można zaoszczędzić dostosowując codzienne nawyki do określonych godzin. W ten prosty sposób można zredukować znaczną część rachunków.
Kolejne sposoby oszczędzania energii elektrycznej związane są ze zmianą nawyków oraz swojego otoczenia. Pierwszym z nich jest zamontowanie w domu żarówek energooszędnych lub oświetlenia typu LED. Ważne jest również to, w jaki sposób korzystamy ze sprzętów AGD. Pralkę i zmywarkę najlepiej jest uzupełnić do pełna, zanim je uruchomimy. Nie zostawiajmy otwartej lodówki ani zamrażalnika. Pamiętajmy, że do czajnika elektrycznego nie trzeba zawsze nalewać do pełna wody; jeśli w planach mamy jedną herbatę, wtedy wystarczy tylko pół litra. Szybciej się zagrzeje i mniej zużyje prądu. Zmiany te w perspektywie czasu pozwolą odczuwalnie obniżyć rachunki.
Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej
Drugim sposobem jest własne źródło energii elektrycznej. Świetnie w tej dziedzinie sprawdzają się instalacje fotowoltaiczne. Roczna produkcja mocy paneli skierowanych na południe wynosi około 1000 kWh. Daje to pewien punkt odniesienia. Zapotrzebowanie na moc paneli fotowoltaicznych można obliczyć ze wzoru: kwota rachunku miesięcznego za prąd x 12 miesięcy x 2 : produkcję roczną w kWh. W przypadku, gdy miesięczne rachunki wynoszą 200 zł, wtedy 200 zł x 12 x 2 : 1000 kWh = 4,8 kW.
Zawsze jednak warto skonsultować swoje wyliczenia ze specjalistami pracującymi w przedsiębiorstwach zajmujących się dystrybucją systemów fotowoltaicznych, takich jak Solaris z Łęki Opatowskiej. Ważne jest wzięcie pod uwagę wielu dodatkowych czynników związanych z umieszczeniem paneli, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie w generowanej przez nie energii.
Możliwe jest też skorzystanie z trybu grid on, który sprawia, że nadmiar energii generowany w trakcie sezonu letniego odprowadzony zostaje do sieci. Następnie jest on możliwy do odebrania w sezonie zimowym, gdy ze względu na krótki dzień, instalacja produkuje mniejszą ilość energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana