Jak wybrać dobry kocioł na pellet?
Kotły na paliwo stałe cieszą się niesłabnącą popularnością. Wszystko ze względu na wygodną obsługę i niższą cenę niż w przypadku kotłów na gaz lub olej. Coraz więcej osób decyduje się w szczególności na kotły na pellet, czyli paliwo odnawialne, które powstaje z odpadów roślinnych. Jednak jak wybrać dobry kocioł na pellet i na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotła grzewczego? Podpowiadamy.
Kocioł na pellet? Tylko z automatycznym podajnikiem!
Jedną z ważniejszych cech, dzięki której kotły pelletowe są tak chętnie wybierane, jest prostota obsługi. Szczególnie jeśli kocioł jest wyposażony w zbiornik na pellet, który wystarczy napełnić raz na 4-7 dni, w zależności od zapotrzebowania na ciepło, wielkości domu, a także temperatury zewnętrznej. Dzięki temu kocioł praktycznie nie wymaga ingerencji – jego obsługa ogranicza się do załadunku opału i sporadycznego usunięcia popiołu. Za rozpalanie i wygaszanie kotła, podawanie paliwa i utrzymywanie odpowiedniej temperatury odpowiada automatyczny sterownik.
Dlatego przy wyborze kotła na pellet warto zwrócić uwagę na to, czy jest to kocioł wyposażony w zbiornik paliwa i podajnik ślimakowy. Taki kocioł będzie nie tylko bezobsługowy, ale również ekologiczny i ekonomiczny – automatyczny sterownik zapewni optymalne spalanie i wysoki poziom sprawności, dzięki czemu powstanie jedynie niewielka ilość dymu i mało popiołu. Będziemy mogli cieszyć się ciepłem w domu przy minimalnym nakładzie pracy.
Automatyczna zapalarka, modulacyjna zmiana mocy i inne nowoczesne rozwiązania
Dobre kotły na pellet są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, dzięki którym ich obsługa jest znacznie prostsza. Mowa na przykład o automatycznej zapalarce, która jest szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy kocioł zapewnia nie tylko ciepło w domu, ale również podgrzewa wodę użytkową. Ułatwia to także modulacyjna zmiana mocy, co umożliwia podgrzewanie samego zbiornika C.W.U. latem. Jest to standardowe wyposażenie tanich, a jednocześnie doskonałych jakościowo Kotłów Dragon.
Dodatkowymi atutami będą: mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika oraz wbudowany moduł internetowy. Ten pierwszy pozwoli na uniknięcie żmudnego czyszczenia ręcznego, ten drugi na obsługę kotła bez konieczności fizycznej obecności w kotłowni. Co więcej, bezprzewodowo można nie tylko zmieniać parametry pracy kotła, ale również monitorować jego pracę i otrzymywać informacje o ewentualnych błędach. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo – a kocioł na pellet będzie służył nieprzerwanie przez wiele kolejnych lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana