Jak uniknąć mostków termicznych w domu pasywnym?
Rosnące zainteresowanie domami pasywnymi powoduje nieustanne wprowadzanie zmian, ulepszeń w technologiach budowy tego typu obiektów. Niestety niektóre cele są stosunkowo trudne w realizacji, pomimo tego – niezbędne. Jedną z trudności, z którą spotykają się osoby decydujące się na budowę domu pasywnego, jest eliminacja mostków termicznych. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób poradzić sobie z takim problemem.
Co powinno cechować domy pasywne?
Na początek warto wyjaśnić, co sprawia, że domy pasywne są wyjątkowe w porównaniu do obiektów tradycyjnie budowanych. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, jak istotna jest eliminacja mostków termicznych, będących istotnym zagrożeniem dla prawidłowego „funkcjonowania” domu pasywnego – z czego doskonale zdają sobie sprawę osoby bezpośrednio związane z produkcją nowoczesnych obiektów, między innymi ci, którzy zajmują się budową domu w 3 miesiące.
Domy pasywne powstają obecnie na szeroką skalę. Jest to możliwe dzięki uprzednio wypracowanym standardom wznoszenia tego typu obiektów budowlanych – choć nie oznacza to, że owe standardy nie są wzbogacane o innowacyjne technologie czyniące domy pasywne jeszcze lepszymi w swojej specyfice. Celem budowania tych nowoczesnych obiektów jest maksymalne zaoszczędzenie energii i dzięki temu zminimalizowanie wydatków. W związku z tym do cech charakterystycznych domów pasywnych należą między innymi bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych. Podczas budowy domów pasywnych konieczne jest skupienie się na maksymalnej redukcji zapotrzebowania domu na ciepło – dzięki temu generowane są oszczędności.
Czym są mostki termiczne i jak nie dopuścić do ich powstawania w domach pasywnych?
Mostki termiczne to części przegrody budowlanej, przez które w sposób intensywny ucieka ciepło z wnętrza obiektu. Ich występowanie może być wynikiem nieszczelności bądź uszkodzenia przegrody. Możliwe jest również popełnienie błędu przez wykonawcę lub projektanta budynku. Pojawianie się licznych mostków termicznych w obiekcie pasywnym jest więc niejako zaprzeczeniem jego specyfiki.
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się mostków termicznych. Absolutnie kluczowy jest dobór wysokiej jakości materiałów budowlanych, dzięki którym możliwe jest skuteczne zaizolowanie miejsc szczególnie narażonych na powstawanie szczelin obniżających parametry izolacyjne budowanych obiektów. Ważna jest między innymi odpowiednia obróbka stolarki okiennej, a także zabezpieczenie cokołów i ścian fundamentowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana