Jak się montuje drzwi antywłamaniowe? Zalety
Drzwi antywłamaniowe zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo w domu czy mieszkaniu. Chronią przed złodziejami, a przy tym mogą tłumić hałasy. Poznaj ich główne zalety. Sprawdź, jak przebiega montaż drewnianej lub metalowej ościeżnicy. Jak wygląda ciepły montaż? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule. Dowiedz się wszystkiego, co jest potrzebne!
Ościeżnica drewniana a montaż drzwi antywłamaniowych
W celu zdjęcia skrzydła z ościeżnicy rozewrzyj je do kąta ponad 90 stopni. Następnie nieznacznie unieś i wysuń zawiasy z czopów. Odstaw na bok skrzydło drzwiowe. Zabezpiecz je przed uszkodzeniem. Wyciągnij z ościeżnicy uszczelkę. Wywierć otwory na dyble. Ponownie wciśnij w ościeżnicę. Drzwi antywłamaniowe można zamocować poprzez przewiercenie ościeżnicy w dowolnych miejscach. Następnie maskuje się je zaślepkami. W przypadku, jeśli zastosowane będą kotwy ze stali, przykręć je po obwodzie we właściwych odstępach. Wystarczą 3 wkręty do ościeżnicy. Taką samą liczbę wkrętów przytwierdź do ściany. Ważne, aby zachować odległość między punktami mocowania 50 cm.
Przygotowując drzwi zewnętrzne, oklej boki ościeżnicy rozprężną taśmą i wstaw ją w otwór. Zachowaj kąty proste między częściami pionowymi a poziomymi. Po ustawieniu całej ościeżnicy w odpowiedniej pozycji przeprowadź klinowanie boków. Potem przez ościeżnicę wywierć otwory w ścianie. Uwaga: Nie przesuń ościeżnicy w trakcie wkręcania dybli.
Metalowa ościeżnica a montaż
Jak się okazuje, ościeżnica metalowa wykonana jest ze stalowej blachy. Jej grubość wynosi 1,5 mm. Drzwi wejściowe otrzymują właściwości antywłamaniowe wtedy, gdy utwardzi się zaprawę cementową lub beton. Wówczas ościeżnica ma formę stalowego profilu, który jest wielokrotnie gięty, a jego przekrój jest pusty w środku. Może być:
- zmontowana
- w częściach
- zawierająca 2 ramy
Pierwsza, czyli montażowa wbudowywana jest w ścianę. Stanowi część konstrukcyjną. Z kolei druga, dekoracyjna jest przykręcana do pierwszej na zewnątrz. Nie wymagane jest wypełnianie betonem. Zamiast tego można umieścić w ich wnętrzu mineralną wełnę oraz pianę termoizolacyjną. W przypadku dostarczenia ościeżnicy w częściach najpierw składa się ją w całość i instaluje w niej zawiasy. Potem wkłada się płetwę zawiasu do końca i zaciska. Ważne: Między górną belką a stojakami zachowaj kąty proste.
Jak wygląda ciepły montaż?
W przypadku drzwi wejściowych zewnętrznych antywłamaniowych istotna jest izolacja w okolicy stolarki-muru. W tym celu używa się ciepłego montażu warstwowego. Przed instalacją do otworu ościeżnicę okleja się taśmami po całym obwodzie. Taśmę paroszczelną stosuje się od wewnątrz, a paroprzepuszczalną od zewnątrz. Następnie wstawia się w przygotowany otwór ościeżnicę. Ustawia się pion i poziom, a potem unieruchamia z użyciem części stabilizujących.
Potem zawiesza się skrzydła na zainstalowanej ościeżnicy. Ważne, aby sprawdzić, czy otwierają się i zamykają swobodnie. Warto wiedzieć, że szczelina między skrzydłem a ościeżnicą powinna być równa na całym obwodzie. Później zdejmij skrzydło i zamocuj listwy roztworowe wewnątrz ościeżnicy. Następnie przyklej taśmę paroprzepuszczalną do zewnętrznej ściany. Wypełnij szczelinę poliuretanową pianą. Po stwardnieniu uszczelniacza od wewnątrz przyklej do ściany paroszczelną taśmę. Potem przejdź do obróbki. Na koniec zainstaluj:
- szyldy
- klamki
- wkładki
Nie zapomnij o sprawdzeniu działania drzwi. W razie czego można przeprowadzić regulację zawiasów.
Korzyści z drzwi antywłamaniowych
Do zalet drzwi antywłamaniowych nie tylko zalicza się ochrona przed złodziejami. Oprócz tego wyróżniają się wysokimi parametrami akustycznymi i izolacyjnymi. W ten sposób nie musisz się już martwić o utraty ciepła. Nie będą Ci też przeszkadzać odgłosy pochodzące z podwórka czy klatki schodowej. Cechują się także różnorodnym wzornictwem. Są nie tylko estetyczne, ale też trwałe czy odporne. W ten sposób możesz zapewnić bezpieczeństwo w domu czy mieszkaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana