Jak powstaje jastrych cementowy?
Przygotowanie budynku do prac wykończeniowych wymaga zdecydowania się na odpowiedni rodzaj wylewek. Jest to o tyle istotne, że podłogi należą do najbardziej obciążanych podczas całej eksploatacji powierzchni i muszą gwarantować właściwą wytrzymałość oraz trwałość. O ile materiał ułożony jako posadzka może zostać łatwo wymieniony na inny, o tyle ingerencja w wylewkę okaże się o wiele bardziej problematyczna, warto więc zadbać o jej jakość.
Czym jest jastrych cementowy?
Wylewka to element, który odbiera wszystkie obciążenia wynikające z korzystania z posadzki, powinien więc być zrobiony z wykorzystaniem materiału, który może zaoferować wymaganą wytrzymałość. W grę wchodzą jednak nie tylko naciski, ale również odporność na kontakt z wilgocią obecną w wielu pomieszczeniach od stanowiącego część budynku garażu przez kotłownię, pralnię czy łazienkę po kuchnię. Rozwiązaniem, które w takich warunkach sprawdzi się najlepiej, będzie solidny jastrych cementowy. W Lublinie przygotowaniem podłóg z różnych materiałów zajmuje się firma Usługi Remontowo-Budowlane Jarosław Kociuba. Nadaje się on do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu i jest o wiele bardziej uniwersalny niż popularne jastrychy anhydrytowe. Sprawdza się również tam, gdzie planuje się wykonanie ogrzewania podłogowego. Choć wymaga on bardzo starannego wykonania, to dzięki właściwościom użytego cementu i odpowiednich dodatków zwiększających elastyczność będzie się idealnie nadawał zarówno do budynków mieszkalnych, jak i użytkowych.
Jak wykonuje się jastrych cementowy?
Jastrych cementowy powstaje przez połączenie kilku podstawowych składników z odpowiednią ilością wody. Przygotowuje się go z mieszanki wysokiej jakości cementu, drobnego kruszywa, którym na ogół będzie piasek kwarcowy, a także kilku dodatków wpływających na poprawę wiązania i plastyfikatorów zwiększających elastyczność, a tym samym zapobiegających powstawaniu pęknięć. Najczęściej wylewka cementowa jest przygotowywana przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego miksokretem, który łączy komponenty i podaje je pod ciśnieniem. Materiał ma półsuchą konsystencję i jest rozprowadzany oraz wyrównywany ręcznie. Poszczególne fragmenty są oddzielane dylatacjami. Firma Usługi Remontowo-Budowlane Jarosław Kociuba z Lublina zajmuje się przygotowaniem podłóg z jastrychem cementowym i anhydrytowym, a także tynkowaniem ścian i sufitów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana