Jak odczytywać oznaczenia styropianu?
Styropian jako materiał dociepleniowy jest bardzo chętnie kupowany przez inwestorów, firmy budowlane i prywatnych właścicieli domów. Producenci, w zależności od potrzeb klientów, oferują rozmaite rodzaje tego materiału. Dlatego indywidualny nabywca, idąc do sklepu, powinien się orientować w oznaczeniach, które widnieją na opakowaniach styropianu. O jakich parametrach mówią poszczególne kody literowe i nazwy?
Jakiego rodzaju informacje powinny widnieć na etykiecie styropianu?
Oznaczenia na opakowaniu styropianu to deklaracja producenta, który zobowiązuje się, że dany produkt spełnia warunki określone dla niego w normie. W przepisach ją określających jest spis informacji, jakie powinny znaleźć się na etykiecie lub opakowaniu.
Firmy takie jak F.H.P.U. Głuchów, które zajmują się sprzedażą płyt warstwowych styropianowych w województwie mazowieckim, (wykorzystywanych do montażu hal i kontenerów), oferują styropian, który jest odpowiednio opisany.
Na opakowaniu jednej partii powinny się znaleźć takie informacje, jak:
nazwa wyrobu oraz nazwa i logo producenta,
rok oraz czas i miejsce produkcji,
klasa reakcji na ogień,
zadeklarowany przez producenta opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła,
parametry jednostkowej części styropianu oraz ich liczbę w opakowaniu,
kod oznaczenia.
Jak odczytywać kody oznaczenia styropianu?
Kody widniejące na opakowaniu styropianu umieszczone są zazwyczaj w jednej linii, jednak znając poszczególne oznaczenia, łatwo ją podzielić i prawidłowo doczytać parametry tego materiału. Tak więc EPS oznacza, że produkt jest styropianem, a litery XPS oznacza styropian ekstrudowany. W dalszej kolejności zamieszczony jest skrót oznaczający normę – EN i ciąg liczb oznaczający numer normy, na przykład 13163. Następne litery to T – oznaczająca tolerancję grubości i L – mówiąca o tolerancji długości. W – oznacza tolerancję szerokości, a P – płaskości. Powyższe wartości podane są w milimetrach, natomiast S – jako tolerancja prostokątności w milimetrach na 100 milimetrów. Styropian posiada parametr mówiący o wytrzymałości na zginanie, oznaczoną literami BS. Natomiast CS mówi o wartości naprężenia przy 10% odkształceniu. DS(N) i DS (70) to odpowiednio stabilność wymiarowa w warunkach laboratoryjnych i przy temperaturze 70 stopni Celsjusza. TR to wytrzymałość na rozciąganie, a DLT to odkształcenia po obciążeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana