Jak montaż gruntowej pompy ciepła pozwala obniżyć koszty ogrzewania?
Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu to, wbrew pozorom, niełatwe zadanie. W poszukiwaniu idealnego rozwiązania często podstawowym kryterium jest koszt ogrzewania, ponieważ stanowi on co najmniej połowę wydatków związanych z eksploatacją domu. Jest to jeden z wielu powodów, dla których gruntowe pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Jak ich instalacja przekłada się na oszczędności w domowym budżecie?
Gruntowa pompa ciepła jako rozwiązanie kompleksowe
Teoretycznie gruntowe pompy ciepła, jak sama nazwa sugeruje, mają za zadanie ogrzewać dom. Umieszczone w gruncie kolektory pobierają ciepło, które następnie transportowane jest do wszystkich jego pomieszczeń. Instalacja ta może także z powodzeniem ogrzewać ciepłą wodę użytkową, jeśli tylko wyposażona jest w odpowiedni zbiornik. Nie ma wówczas potrzeby przyłączania w tym celu osobnego kotła czy kolektorów słonecznych.
Co więcej, gruntowa pompa ciepła może dostarczać do budynku chłodne powietrze w okresie letnim, zastępując tym samym klimatyzację. Tym samym za pomocą jednej instalacji można zapewnić komfort cieplny w domu przez cały rok, tanio przygotować c.w.u. i uniknąć wydatku na pozostałe urządzenia, ich montaż oraz eksploatację.
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii
Ogrzewanie gruntową pompą ciepła w blisko 75% polega na poborze odnawialnego, czyli darmowego źródła energii. To pozwala na uniknięcie wydatków związanych z zakupem paliwa stałego. Ponadto montaż gruntowej pompy ciepła nie trwa długo, a jej obsługa nie wymaga długich, uciążliwych prac.
Pozostała część energii, czyli 25%, stanowi energia elektryczna. To jednak również nie jest problem, ponieważ stosunek energii oddanej do energii pobranej, czyli współczynnik COP dla pompy gruntowej zazwyczaj wynosi 4. Natomiast, jak doradza ekspert z firmy RKinstal, samą pompę można podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, tworząc tym samym energooszczędny dom, a rachunki za ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. obniżyć nawet o 70%.
Oszczędności a montaż i eksploatacja gruntowej pompy ciepła
Choć gruntowa pompa ciepła nie jest tania w montażu, inwestycja ta szybko się zwraca. W zależności od wielkości instalacji może to nastąpić już po upływie 5 lat. Co więcej, można uzyskać dofinansowanie na ten cel w ramach programu Czyste Powietrze. To samo dofinansowanie może obejmować również instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu zwrot może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Ponadto gruntowa pompa ciepła uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych i najmniej awaryjnych sposobów ogrzewania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana