Izolacje natryskowe a tradycyjne metody ocieplania
Ochrona budynku przed utratą ciepła wymaga wykonania odpowiedniej izolacji termicznej. Dzięki zastosowaniu właściwego materiału o niskiej przewodności cieplnej możliwe będzie znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do ogrzewania. Przełoży się to bezpośrednio na koszt ogrzewania budynku, a latem zabezpieczy go przed nadmiernym wzrostem temperatury wewnątrz. Skuteczność będzie jednak uzależniona od typu docieplenia.
Docieplenie wełną mineralną
Jednym z najbardziej popularnych materiałów termoizolacyjnych jest wełna mineralna. Jest ona dostępna w postaci sztywnych płyt używanych na ścianach i stropach oraz elastycznych mat stosowanych do ocieplania dachów spadzistych. Ma postać złączonych lepiszczem włókien wykonanych ze stopionego kwarcu w przypadku wełny szklanej oraz bazaltu przy wełnie skalnej. Wyróżnia ją wysoka paroprzepuszczalność, odporność na ogień oraz niewielka waga – w zależności od typu wełny będzie to od około 13 do 35 kg/m3. Jeżeli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła λ, to wynosi on zwykle między 0,031 a 0,045 W/(m·K).
Termoizolacja styropianem
Styropian występuje w postaci sztywnych płyt, które składają się z niewielkich kulek polistyrenowych, złączonych ze sobą w podwyższonej temperaturze. W ich wnętrzu jest uwięzione powietrze, co zapewnia właściwości izolacyjne materiału. Styropian dociepleniowy występuje jako klasyczny EPS albo odmiana grafitowa zawierająca dodatki blokujące wydostawanie się z budynku promieniowania podczerwonego co daje większą ochronę przed wychładzaniem. EPS uzyskuje λ na poziomie 0,034–0,045 W/(m·K), a styropian grafitowy 0,031 do 0,033 W/(m·K).
Izolacja pianką poliuretanową
Pianka poliuretanowa może być wytwarzana zarówno w postaci zamkniętokomórkowej, będącej sztywną i odporną na obciążenia, jak i otwartokomórkowej o większej elastyczności. Izolacja pianą PUR w wersji zamkniętokomórkowej jest używana na ścianach zewnętrznych i stropach, a jej λ wynosi od 0,023 do 0,029 W/m·K. Pianka otwartokomórkowa jest stosowana przy docieplaniu dachów. Jej λ wynosi jedynie 0,036–0,040 W/m·K. Pianki PUR nakłada się metodą natryskową, przy użyciu specjalnego agregatu, wytwarzając je na miejscu z mieszanki gotowych komponentów.
Izolacje z pianki PUR wykonują firmy dysponujące odpowiednim sprzętem np. TOP-PUR, specjalizujący się w termoizolacjach natryskowych. Powłoki tego typu są jednorodne i nie powstają w nich mostki termiczne. Można je też łatwo stosować w ograniczonych i trudnodostępnych przestrzeniach. Krótszy jest także czas potrzebny na ukończenie prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana