Czy łatwo samodzielnie ocieplić dach pianką PUR?
Ocieplanie dachu pianką poliuretanową pozwala na zyskanie licznych oszczędności wynikających z ograniczenia strat ciepła. Czy samodzielne wykonanie tego rodzaju izolacji jest łatwe? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu, omawiając różne aspekty związane z ocieplaniem dachu pianką PUR, a także zalety tego popularnego rozwiązania.
Jakie są zalety pianki poliuretanowej
Zanim przejdziemy do kwestii samodzielnego ocieplania dachu, warto wspomnieć o zaletach, jakie niesie ze sobą stosowanie pianki poliuretanowej. Po pierwsze, jest to materiał o wysokiej izolacyjności cieplnej, dzięki czemu pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynków. Po drugie, pianka PUR jest również doskonałym izolatorem akustycznym, co przekłada się na komfort mieszkania. Ponadto, jest to materiał odporny na wilgoć, co sprawia, że nie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.
Jak przygotować dach do ocieplenia?
Przed przystąpieniem do samodzielnego ocieplania dachu pianką poliuretanową warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej pianki. Na rynku dostępne są różne rodzaje pianek poliuretanowych, które różnią się między innymi gęstością, twardością czy czasem schnięcia. Po jej zakupie należy oczyścić powierzchnię z kurzu, brudu i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na przyczepność pianki. Ponadto, warto sprawdzić stan konstrukcji dachu oraz ewentualnie usunąć stare warstwy izolacji.
Jaki sprzęt jest niezbędny do wykonania natrysku pianką PUR?
Ocieplenie dachu pianką poliuretanową można wykonać samodzielnie, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zadanie wymagające pewnych umiejętności. Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w sprzęt do aplikacji pianki. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej grubości warstwy izolacji – zazwyczaj wynosi ona od 5 do 10 cm, w zależności od wymagań termicznych budynku. Piankę należy nakładać równomiernie, starając się unikać powstawania nierówności czy ubytków.
Czy warto ocieplić dach pianką PUR?
Izolacja pianką PUR pozwala na wzrost efektywności energetycznej budynku. Aby przynosiła korzyści, warto zlecić jej wyspecjalizowanej firmie zajmującej się izolacjami natryskowowymi, np. Kumibex ze Śląska. Pianka poliuretanowa eliminuje mostki cieplne i zapobiega powstawaniu kondensacji wilgoci. Ponadto skutecznie redukuje hałas i wyróżnia się wysoką trwałością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana