Co warto wiedzieć o akustyce budowlanej?
W projektowaniu poszczególnych rodzajów wnętrz oraz całych obiektów uwzględniana jest akustyka budowlana. Pozwala ona na badanie komfortu akustycznego, na który wpływa czas pogłosu. Jest to czas, po jakim dźwięk traci swoją energię przy odbiciu od poszczególnych powierzchni. Czas pogłosu to parametr, który może mieć różne optymalne wartości zależnie od zastosowania danego wnętrza – tym samym inny będzie wymagany czas pogłosu w sali teatralnej, a zupełnie inny w pomieszczeniach mieszkalnych.
Czym jest dźwięk w akustyce budowlanej?
W akustyce budowlanej wyróżnia się dwa rodzaje dźwięków, czyli dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Mogą być one badane przy pomocy akustycznych przyrządów pomiarowych oraz czujników drgań. Główna różnica między dźwiękiem powietrznym i uderzeniowym polega na sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej, co bezpośrednio wpływa na metody wykorzystywane do jej izolowania.
W przypadku dźwięku powietrznego medium rozchodzenia się fal jest powietrze. Oznacza to, że fale uderzają w przegrodę z jednej strony, pobudzając ją do drgania, tym samym wypromieniowuje części energii z drugiej strony. Sposobem na zmniejszenie ilości wypromieniowywanej energii jest zwiększenie masy przegrody oraz zwiększenie jej szczelności.
Oznacza to, że dla stworzenia izolacji akustycznej wykorzystywane są wielowarstwowe ścianki oraz materiały, które będą absorbowały drgania. W ten sposób np. dźwięki z jednego pokoju nie będą się przenosić do drugiego przy zamkniętych drzwiach.
Natomiast dźwięki uderzeniowe to fale, które powstają w wyniku uderzania najczęściej w podłogę. W efekcie tego dźwięk rozchodzi się w materiale i dociera do miejsc, które są w sztywny sposób połączone z elementem, który jest uderzany. W tym przypadku do stworzenia izolacji akustycznej wykorzystuje się płyty dociskowe, które są elastyczne i oddzielone od konstrukcji.
Aparaturę pomiarową wykorzystywaną w akustyce budowlanej dystrybuują wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takich jak EC TEST SYSTEMS.
Zastosowanie akustyki budowlanej
Akustykę budowlaną wykorzystuje się przede wszystkim przy projektowaniu budynków. Można jednak czerpać z jej wiedzy na własny użytek, szczególnie gdy mamy w planach modernizacje pomieszczeń w taki sposób, by zapewnić sobie zwiększony komfort akustyczny. W tym celu warto się zaopatrzyć w odpowiednie urządzenia pomiarowe, które pozwolą nam na zbadanie poziom drgań oraz ocenę postępów związanych z izolacją akustyczną poszczególnych wnętrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana