Co jest lepsze piasek czy pospółka?
Piasek i pospółka to dwa podobne kruszywa, które mają ze sobą wiele wspólnego. Oba materiały są pochodzenia mineralnego, to naturalne kruszywa skalne niełamane. Wykorzystywane są w podobny sposób, oba znajdują zastosowanie na budowach ogólnych, przy budowach dróg i w ogrodach, jako kruszywo dekoracyjne. Dlaczego więc piasek jest częściej wybieranym kruszywem, czy jest lepszy od pospółki?
Przewaga piasku nad pospółką
Trudno jednoznacznie przesądzić o wyższości jednego kruszywa nad drugim, ponieważ zarówno piasek, jak i pospółka są cennymi materiałami wykorzystywanymi na wiele sposobów. Jednak to właśnie piasek jest materiałem, bez którego nie powstanie żadna budowla, a tymczasem pospółka stosowana jest tylko od czasu do czasu. Dzieje się tak, ponieważ piasek jest materiałem szlachetniejszym o bardziej jednolitym charakterze. Oznacza to, że wielkość jego pojedynczych ziaren waha się w granicach 0-2 mm średnicy, a frakcja pospółki to 0-63 mm. Trudno jest więc oszacować, ile w zbiorze materiału jest ziaren drobnych, a ile grubych.
Zarówno piasek, jak i pospółka znajdą zastosowanie na każdej budowie oraz przy wykończeniu terenu dookoła. Warto stosować oba rodzaje kruszyw, ponieważ każde z nich ma swoje zastosowania, w których jedno sprawdzi się lepiej od drugiego. Ważne jest, aby spełniały wymagane normy budowlane. Sprzedawca kruszyw Complex Car dostarcza takie materiały na terenie całej Polski.
Piasek i pospółka jako składnik betonu
Beton jest mieszaniną cementu, kruszywa i wody. Zazwyczaj w celu uzyskania produktu wysokiej jakości duża uwaga przykładana jest do zastosowania odpowiednich kruszyw we właściwych proporcjach. W mieszance niezbędny jest piasek oraz żwir, ponieważ odpowiednio dobrana frakcja kruszywa ma duży wpływ na trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne i wytrzymałość betonu. Czy więc skoro pospółka jest naturalną mieszaniną piasku i żwiru jest też idealnym składnikiem betonu?
Pospółkę można stosować jako składnik betonu, jednak wykorzystując to kruszywo, trudno jest określić właściwości gotowego produktu. Dzieje się tak, ponieważ biorąc daną objętość pospółki, nie można precyzyjnie stwierdzić, jaką jej część stanowią ziarna drobne a ile grube, w konsekwencji trudno ocenić jaką klasę wytrzymałościową będzie miał uzyskany beton. Dodatkowym zagrożeniem dla wytrzymałości produktu są zanieczyszczenia kruszyw, które często występują w pospółce, ponieważ, w przeciwieństwie do piasku i żwiru, nie jest ona uzdatniana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana